6 prostych ćwiczeń na koncentrację

Problemy z koncentracją są dość powszechne w dzisiejszym świecie – rozpraszają nas wszędobylskie telefony, komputery, szum ulicy, rozmowy, a nawet stres i zmęczenie. Są jednak sposoby, aby z tym walczyć – systematyczne ćwiczenia na koncentrację mogą przynieść doskonałe efekty.

Co wpływa na koncentrację?

Problemy z koncentracją mogą być warunkowane przez wiele czynników. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, mało śpią i każdego dnia narażone są na stres, prawdopodobnie doświadczają trudności podczas prób skupienia uwagi. Nie można zapomnieć o czynnikach zewnętrznych – hałas, zbyt głośna muzyka, niekomfortowe miejsce pracy czy złe oświetlenie. Mając problemy z koncentracją, warto wyłączyć lub wyciszyć telefon, telewizor i muzykę – nadmiar bodźców dochodzących do mózgu sprawia, że ten nie radzi sobie z ich przetwarzaniem. Należy zatem ograniczyć ich liczbę do minimum i postarać się skupić całą uwagę na wykonywanym zadaniu.

Jakie ćwiczenia na koncentrację?

Zwalczenie kłopotów z koncentracją pozwoli zaoszczędzić czas i lepiej wykonywać pracę, a także przyswajać nową wiedzę. Warto zająć się tym od razu po wystąpieniu danego problemu, bowiem kłopoty ze skupieniem uwagi mogą negatywnie wpływać na różne sfery życia. Poniżej znajdziesz sześć ćwiczeń, które pomogą ćwiczyć koncentrację.

  1. Jednym z prostszych ćwiczeń jest odliczanie: w zależności od czasu, jaki chce się na nie poświęcić, można zacząć od dowolnej liczby, np. 100 lub 50. To ćwiczenie można wykonywać zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas spaceru czy jazdy autobusem – skupienie uwagi na liczeniu w miejscu, w którym dużo się dzieje, będzie nieco trudniejsze, ale bardzo stymulujące!
  2. Rozwiązywanie krzyżówek to kolejny sposób na problemy z koncentracją – już jedna krzyżówka dziennie pomoże wyciszyć się, wytężyć pamięć i skupić na ukończeniu zadania. To również dobry sposób na aktywizację słownictwa, które na co dzień jest rzadko używane.
  3. Kolejny ze sposobów to zapisywanie wybranych wyrazów od tyłu.  Uwaga – to ćwiczenie ma sens tylko wtedy, gdy wykonujesz je bez podpowiedzi w postaci zapisanego wyrazu! Postaraj się wytężyć umysł i wykonać zadanie samodzielnie!
  4. Trening koncentracji może opierać się również na grach słownych! Dobrym rozwiązaniem jest rymowanie, czyli znajdowanie jak największej ilości rymów do losowo wybranego wyrazu. Jeśli chcesz podnieść poziom trudności – postaraj się ułożyć krótki wierszyk. Skoncentruj się na celu i nie spiesz się!
  5. Naucz się grać w szachy – obmyślanie strategii i kolejnych ruchów wymaga nie lada skupienia, dlatego jest doskonałym sposobem na wyciszenie i koncentrację uwagi na wykonywanej czynności.
  6. Koncentracja jest potrzebna także do prawidłowego wykonania niektórych ćwiczeń fizycznych, np. do utrzymania równowagi. Stań na jednej nodze, drugą delikatnie unieś i przyciągnij stopę do pośladka. Szybko zauważysz, że utrzymanie równowagi w takiej pozycji wymaga chwili skupienia – to ćwiczenie jest doskonałym sposobem na wsłuchanie się w swoje ciało i wyćwiczenie koordynacji ruchowej.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here