ile zarabia policjant

Praca policjanta jest przez wiele osób postrzegana jako ciekawa, dostarczająca wielu wrażeń oraz korzystna dla społeczeństwa. Sporo ludzi odczuwa też potrzebę do pomagania innym, którą spełnić można pracując w policji. Osoby rozważające podjęcie pracy w tej formacji często zadają sobie jednak pytanie, czy jest to zawód opłacalny i ile zarabia policjant.

Zaczynając swoją karierę w policji kursant trafia na szkolenie stacjonarne podczas którego zapewnione jest zakwaterowanie oraz wyżywienie. Według danych z 2017 roku pensja kursanta znajduje się w 1 grupie zaszeregowania i wynosi ona 1939 złotych netto. Po zakończeniu szkolenia kursant uzyskuje stopień policjanta oraz zostaje przeniesiony do drugiej grupy zaszeregowania w której jego przeciętne zarobki rosną o około 890 złotych i wynoszą 2830 złotych netto.

Wraz z rozwojem kariery oraz zdobywanym doświadczeniem uposażenie policjanta wzrasta w szybkim tempie. Ile zarabia policjant na stanowisku referenta? Stopień ten posiada w Polsce ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy a średnie miesięczne zarobki w przypisanej do niego trzeciej grupie zaszeregowania wynoszą 3165 złotych netto. Osoba na stanowisku dzielnicowego lub kontrolera ruchu drogowego pobiera pensję w wysokości około 3491 złotych.

policjant

Na stanowiskach tych pracuje w Policji ponad 9700 osób

W piątej grupie zaszeregowania przypisanej do stanowisk detektywów i asystentów zarobki wynoszą średnio 3748 złotych netto. Stanowiska te piastuje ponad 24 tysiące funkcjonariuszy. Zarobki dyżurnych i specjalistów znajdują się w 6 grupie zaszeregowania i wynoszą przeciętnie 4271 złotych.

Ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy służy na stanowiskach wykonawczych wyższego szczebla oraz kierowniczych. Ile zarabia policjant należący do tego elitarnego grona ? Według danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji funkcjonariusze na stanowisku kierownika referatu przypisani są do 7 grupy zaszeregowania w której przeciętne zarobki wynoszą 4402 złotych netto.
Takimi poborami może pochwalić się około tysiąca osób. Funkcjonariusz pełniący stanowisko zastępcy naczelnika wydziału jest przypisany do 8 grupy zaszeregowania i jego pobory wynoszą przeciętnie 4640 złotych netto miesięczne. Pensję w tej wysokości pobiera w naszym kraju około 3800 policjantów. Uposażenie osoby na stanowisku eksperta zawiera się w 9 grupie zaszeregowania i wynosi około 5196 złotych netto. Pensję taką otrzymuje około 5700 policjantów.

Zarobki policjantów na wyżej opisanych stanowiskach prezentują się dość pokaźnie, zwłaszcza gdy porównamy je z medianą zarobków Polaków udostępnioną przez Główny Urząd statystyczny. W roku 2016 wynosiła ona roku 2016 wynosiła 3511 złotych brutto (czyli około 2512 złotych „na rękę”).

Ile zarabia policjant pełniący najbardziej odpowiedzialne stanowiska ? Do grupy tej niewątpliwie zaliczają się komendanci powiatowi, komendanci wojewódzcy, zastępca komendanta głównego policji oraz sam komendant główny policji. Stanowisko komendanta powiatowego znajduje się w 12 grupie zaszeregowania. Funkcjonariusze piastujący ten stopień pobierają przeciętnie 7286 złotych netto miesięcznie.

Komendanci wojewódzcy policji przypisani są do 14 grupy zaszeregowania a ich zarobki oscylują wokół kwoty 9517 złotych netto miesięcznie. Zastępca komendanta głównego policji przypisany jest do 15 grupy zaszeregowania i pobiera pensję wynoszącą około 13488 złotych netto. Ile zarabia policjant na stanowisku „szefa wszystkich szefów” czyli komendant główny policji ? Funkcjonariusz piastujący to stanowisko jest przypisany do 16 grupy zaszeregowania a jego przeciętne, comiesięczne uposażenie netto wynosi 15304 złote netto.

samochód policyjny

Zarobki komendantów przedstawiają się doprawdy imponująco, zwłaszcza porównując je z przeciętnym wynagrodzeniem szarego Polaka – ponownie można odnieść się tu do rozkładu zarobków w naszym kraju. Wszystkie stanowiska mające w nazwie słowo „komendant” znajdują się w grupie 10 % najlepiej opłacanych pracowników w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w grupie tej znajduje się każda osoba której miesięczne pobory przekraczają 7200 brutto miesięcznie (około 5082 złote „na rękę”). Trzeba jednak pamiętać, że nie łatwo awansować na tak wysokie stanowisko. Chcąc piastować tak wysoki stopień czeka nas wiele lat pracy w policji podczas których nasz przebieg służby musi być nienaganny.

Podsumowując to ile zarabia policjant zależy głównie od jego stażu oraz co za tym idzie pełnionego stanowiska. Można jednak powiedzieć, że na tle zarobków w naszym kraju jest to zawód pozwalający nieźle zarobić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here