Lanolina – dlaczego jest stosowana w przemyśle

Przemysł kosmetyczny korzysta z rozmaitych substancji naturalnych. Oprócz olejów roślinnych stosuje się chociażby lanolinę. Co ją wyróżnia i w jaki sposób jest wykorzystywana?

Lanolina – jak powstaje?

Pod tym terminem kryje się tłuszczopot, który jest wytwarzany przez zwierzęta posiadające wełnę. W przemyśle najczęściej stosuje się lanolinę owczą. Gruczoły łojowe tych zwierząt wydzielają ją, gdy owce są wystawione na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Lanolina chroni zwierzę zarówno przed upałami, jak i siarczystymi mrozami. Pamiętajmy jednak, że lanolina zdjęta bezpośrednio z owcy nie jest stosowana w przemyśle. Musi ona zostać poddana odpowiedniej obróbce. Jest więc ona oczyszczana i odwadniana. Czasami pozostawia się w niej pewną ilość wody, co wynika z jej późniejszego przeznaczenia. Czysta lanolina jest składnikiem wielu kosmetyków, a w szczególności maści. Lanolina uwodniona, czyli taka, która posiada 25-28% wody, sprawdza się w produkcji smarów, olejów, a także do wykańczania rozmaitych materiałów.

Jaka lanolina będzie najlepsza?

Firmy potrzebujące lanoliny przykładają ogromną wagę do jej jakości. Na szczęście możemy to zweryfikować dzięki specjalnemu certyfikatowi. Wówczas nie ma wątpliwości co jej jakości. Jeśli nie mamy możliwości weryfikacji certyfikatu, to powinniśmy wiedzieć, że lanolina dzieli się na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to wersja nieoczyszczona lub nawet niezdjęta z wełny owczej. Pozostałe natomiast są już oczyszczone. Lanolina czysta jest bezwodna, gęsta i bardzo kleista. Charakterystyczna dla niej jest żółtobrunatna barwa oraz alkoholowy zapach. Lanolina farmaceutyczna natomiast jest bezwonna i ma jaśniejszy kolor. Barwa bowiem jest wyznacznikiem jej czystości. Im jest ona jaśniejsza, tym lanolina jest lepiej oczyszczona. Dobrej jakości surowiec oferuje wielu dystrybutorów. Jeden z nich jest dostępny tutaj http://oqema.pl/. Lanolina farmaceutyczna natomiast sprawdzi się chociażby u niemowlaków z pieluszkowymi odparzeniami skóry. Pomocna może być także w formie maści dla matek z poranionymi brodawkami. Co ciekawe, preparaty z tej substancji możemy wykonać samodzielnie. Dlatego nie zawsze musimy się po nie udawać do apteki.

Farmakopea a gwarancja lanoliny

Lanolina farmaceutyczna znajduje się w urzędowym spisie leków aptecznych – Farmakopei. Dzięki temu możemy sprawdzić jakiej jakości jest preparat, który zamierzamy kupić. Poza tym, Farmakopea zawiera wiele przydatnych informacji. Znajdziemy tam chociażby opis właściwego przechowywania preparatów. Określone zostały także standardy obróbki lanoliny. Pamiętajmy też o tym, że Farmakopea to europejski dokument. Dlatego preparaty znajdujące się w nim spełniają nie tylko polskie, ale i zachodnie standardy. Tak dobrze sprecyzowane wskaźniki jakości sprawiają, że możemy być spokojni co do właściwości zakupionej przez nas lanoliny. Nabywając w aptece lanolinę lub preparaty ją zwierające nie musimy się niczego obawiać. Działania te spełniają bowiem powierzoną im rolę, zapewniając produkt wysokiej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here