spanie

Zaburzenia snu o różnym charakterze są powszechnie występującą dolegliwością. W Europie dotykają około 20% ludzi. Kiedy występują jedynie okazjonalnie i najczęściej są konsekwencją narażenia na stres, powinny być zminimalizowane wyłącznie przez zmiany trybu życia na nieco bardziej uregulowany. Jeżeli zaburzenia te utrzymują się w czasie, warto jest pomyśleć o bardziej zaawansowanych metoda. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/melatonina-na-strazy-zdrowego-snu/ 

Melatonina jako pomocnik przy regulacji snu 

Zaburzenia snu mogą posiadać dwojaki charakter. Mogą bowiem dotyczyć zarówno problemów samym zaśnięciem, jak i problemów z utrzymaniem ciągłości snu w nocy. Fizjologiczny rytm czuwania oraz snu regulowany jest obecnością lub brakiem światła, które w bezpośredni sposób przekłada się na aktywność szyszynki. 

Ten zlokalizowany w mózgu gruczoł odpowiada za wydzielanie melatoniny, czyli naturalnego hormonu czytnik który warunkuje głęboki sen. Wydzielania melatoniny przypada na okres między 24, a 3 w nocy. 

W celu uregulowania około dobowego rytmu, melatonina musi być przyjmowana regularnie i zażywana na około godzinę przed snem. Nie należy przerywać suplementacji z dnia na dzień, a stopniowo redukować przyjmowaną dawkę. 

Badania kliniczne na temat melatoniny 

Wpływ melatoniny na sen został wielorako przebadany wieloma badaniami klinicznymi. W metaanalizie danych dostępnych w bazach medycznych, przeprowadzonej w 2013 roku, przeanalizowano 268 badań dotyczących wpływu suplementacji melatonina na sen zarówno u dzieci, jak i dorosłych. 

Podczas okresu wiosennego nie stwierdzono różnic w aktywności pacjentów w ciągu dnia, Natomiast w okresie zimowym zauważono taką zmianę. Wykazuje to na wpływ rytmu rocznego oraz ograniczony jak z pozycji na światło w okresie zimowym. 

Zobacz też: http://www.gminalomianki.pl/salatka-warzywna-warzywa-wybrac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here