zapalenie zatok

Duże i ciągłe zapalenie zatok szczególnie powszechnie występuje w okresie jesienno-zimowym. Zatkany nos, żółta wydzielina z nosa, rozpierający ucisk twarzy – powyższe sygnały pokazują na ten rodzaj dolegliwości. Nie zawsze potrzebna jest natychmiastowa konsultacja u lekarza. Sprawdzone, domowe sposoby na zapalenie zatok oraz środki bez recepty mogą być dobre dla pokonania choroby oraz zwalczenia towarzyszących jej choroby.

Które są sygnały przewlekłego i ostrego zapalenia zatok?

Zatoki to niewielkie przerwy w czaszce, w realiach prawidłowych wypełnione powietrzem. Pokryte są błoną, która produkuje śluz wspomagający oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zanieczyszczeń i alergenów. Zapalenie zatok polega na wystąpieniu stanu zapalnego tychże tkanek. W rezultacie istniejącego obrzęku i nadprodukcji śluzu dochodzi czasem do zablokowania zatok (cierpiący określają ten czas jako zatkane zatoki), co powoduje ucisk oraz odczucie ciśnienia w strefach nosa i czoła, wzmagające się w jednych pozycjach, przede wszystkim przy pochyleniu do przodu. stnieje również ryzyko bakteryjnego zakażenia składającej się w zatokach wydzieliny i wzrost poważnej dolegliwości. W zależności od czasu istnienia choroby, cechuje się duże zapalenie zatok (zwykle do 4 tygodni) i ciągłe zapalenie zatok. Sygnały są podobne:
1. odczucie nacisku w okolicy twarzowej (nosa, skroni, czoła);
2. ucisk zatok – nasilający się przy pochylaniu głowy lub przy wysiłku;
3. żółta wydzielina z nosa;
4. odczucie zatkanego nosa.
Powszechnie sygnały w wczesnym stadium można pokonać przy użyciu prostych, domowych sposobów na zapalenie zatok. Odpowiednie postępowanie zmniejszy również ryzyko nastąpienia poważniejszej dolegliwości, przejścia choroby w ciągłe zapalenie zatok, a także pojawienia się groźnych powikłań.

skuteczne sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zatoki

Nie natomiast w przypadku objawów zapalenia zatok konieczna jest natychmiastowa konsultacja u lekarza. Oczywiście, to stanowisko jest przydatne w przypadku, gdy sygnały zapalenia zatok trwają parę dni. Wskazaniem do pomocy lekarskiej są przypadki, gdy sygnały uczą się przez kilka dni oraz jeśli się nasilają. Warto zgłosić się o pomoc w przypadku, gdy pojawia się nawracające zapalenie zatok. Podjęcie leczenia zaordynowanego przez specjalistę nie wyklucza stosowania domowych sposobów na zatoki. Powszechnie małe zmiany w codziennej aktywności pozwalają na mnóstwo łagodniejszy rozwój zapalenia zatok, także zwiększając komfort życia oraz ograniczając ryzyko wzrostu długotrwałej dolegliwości.
Domowe sposoby na zapalenie zatok, zmniejszające sygnały to m.in.:
1. odpoczynek – wskazany właściwie w większości dolegliwości; oprócz współistniejącego ogólnego osłabienia organizmu przez zapalenie, pozostanie w domu, w cieple zmniejsza ryzyko nastąpienia nadkażenia bakteryjnego dodatkowymi drobnoustrojami chorobotwórczymi;
2. spożywanie dużej ilości płynów – przede wszystkim wody, herbaty z cytryną; gwarantuje to rozrzedzanie składającej się wydzieliny a jej łatwiejsze usuwanie z zatok;
3. płukanie zatok (irygacja zatok);
4. inhalacje na zatoki;
5. gorące, wilgotne kompresy na twarz – zmniejszają odczuwanie nacisku, przynoszą ulgę;
6. spanie z uniesioną głową – ułatwi to grawitacyjne odpływanie nadmiaru wydzieliny z zatok; zwykle wystarczy podłożyć 7. drugą poduszkę pod głowę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here