ile trwa cieczka

Zwierzęta posiadają niesamowity instynkt macierzyński. Wcale nie mniejszy od instynktu człowieka, lecz u każdego zwierzęcia ma on inne oblicze. U psa np. może wystąpić tak silne pragnienie posiadania potomstwa, że suka może przeżywać nawet ciążę urojoną, której przebieg nie różni się od ciąży normalnej. I ta ciąża urojona kończy się bólami porodowymi, lecz nie pojawiają się szczenięta. Aby mogły się one pojawić u zdrowej suki konieczne jest wystąpienie cieczki i krycie.

Wiele osób pyta, czym jest cieczka i ile trwa cieczka ?

Cieczka u suki jest nazywana także rują. Cieczka objawia się krwawieniem z dróg rodnych. Lecz nie można jej porównywać z miesiączką u kobiet, gdyż ma ona zupełnie inne znaczenie. Miesiączka u kobiety jest comiesięcznym krwawieniem także z dróg rodnych, lecz celem jego jest cykliczne złuszczenie się nabłonka macicy. Natomiast u zwierzęcia jest to jedyny czas kiedy suka może zajść w ciążę. Cieczkę u suk określa się nie tylko słowem krwawienie, czy ruja. Ale często zwłaszcza na wsi określa się to mianem, że suczka się goni.

Nazwa taka ma związek z inwazją w tym czasie wszystkich okolicznych psów, bo suka wydziela w tym okresie specyficzną woń, która je wabi. Psy posiadają ogólnie słaby wzrok. Ale za to każdy pies posiada wspaniały nie tylko słuch, ale przede wszystkim węch. I bardzo szybko dowie się o tym, gdzie znajduje się suczka, która ma cieczkę. Czas cieczki, to kłopot dla właściciela suki, bo musi ją chronić, gdy nie pragnie szczeniaków. A często jest tak, że ich nie chce, bo np. posiada psa tylko do towarzystwa i rozrywki. Ogólnie lubimy się zajmować jednym psem, lecz ze względów zawodowych nie mamy czasu na opiekę nad szczeniętami.

A wiadomo, że szczenięta w domu, to duży obowiązek. W grę wchodzi nie tylko doglądanie szczeniąt i szczepienie, ale przede wszystkim prace związane z utrzymaniem czystości w otoczeniu i higieny szczeniaków. Poza tym czas cieczki, to czas, gdy właściciel musi dodatkowo zadbać o higienę suki, aby nie doszło do pobrudzenia otoczenia. Nieestetycznie i niehigienicznie wyglądają sprzęty, czy podłoga pobrudzone krwią. W tym celu w okresie cieczki wiele suk nosi pampersy lub majtki. Obfitość wydalanej krwi może być różna. Od obfitej cieczki do prawie niezauważalnej, jak bywa czasem w przypadku małych suczek np. rasy york.

pies

Takim niewielkim krwawieniem z dróg rodnych zajmuje się często sama suka, gdy tylko posiada w genach taką dbałość o własny wygląd. I dlatego czasem jest trudno właścicielowi zauważyć ten tak trudny dla zwierzęcia czas, bo istnieją suki, które w tym czasie będą myć się nieustannie niczego przy tym nie brudząc. A na dodatek mogą wydzielać niewiele krwi. Mówi się wówczas, że jest to cieczka bezobjawowa. Ale zawsze wtedy suka ma potrzebę częstszego oddawania moczu. Niestety są i takie suki, którym nie spieszno do samodzielnego czyszczenia i w tym przypadku jest łatwiej zauważyć cieczkę u naszego pupila.

W okresie cieczki może także zmienić się zachowanie suki. Jest to szczególny czas dla zwierzęcia. Następują zmiany hormonalne i dlatego bywa, że suka w czasie cieczki zachowuje się inaczej niż zwykle. Ile trawa cieczka ? U suk pochodzących z dużych ras cieczka trwa około 20 – 21 dni. Jak często u suki pojawia się cieczka ? Nie jest to regułą, ale zazwyczaj pojawia się co pół roku. Ale może pojawiać się także znacznie rzadziej, to znaczy raz na osiem, a nawet dziesięć miesięcy. Bywa tak zwłaszcza u psów pochodzących z dużych ras. Pierwsza cieczka pojawia się zazwyczaj przed dwunastym miesiącem życia.

Ale bywa, że nawet znacznie później zwłaszcza u dużych ras. Okres cieczki, czyli rui dzieli się na cztery podokresy, czy fazy. Pierwsza z nich, to faza poprzedzająca cieczkę i trwa ona od 7 – 10 dni. Druga, to faza właściwa rui, to okres około 9 – 10 dni. Jest to w sumie najważniejszy czas, bo tym okresie dochodzi do owulacji trwającej około 4 dni.
Warto pamiętać, gdy ktoś planuje powiększyć psią rodzinę, że pomiędzy 9 a 13 dniem najłatwiej dochodzi do zapłodnienia suki. I w związku z tym w tym czasie musi nastąpić krycie. Jednak dla dobra psa podczas pierwszej cieczki warto zachować kwarantannę i nie dopuścić do krycia.

york

Dlatego, bo rozwój fizyczny u psa nie idzie w parze z rozwojem psychicznym. I choć młoda suka jest fizycznie gotowa na krycie, to jednak nie jest jeszcze psychicznie dojrzała do macierzyństwa. I po porodzie może odrzucić szczenięta tym samym skazując je na śmierć. Najlepiej kryć sukę dopiero podczas trzeciej cieczki. Trzecia faza nosi nazwę po rujowej trwa najwyżej 5 dni. A czwarta, to tak zwana faza bez rujowa jest to czas od ostatniego dnia cieczki do następnej cieczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here