500+

W Polsce prawo do rządowego programu 500+ zyskało dostęp już 3 miliony rodzin. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na dziecko przysługuje niezależnie od dochodu rodziny na drugie oraz kolejne dzieci. W przypadku świadczenia na pierwsze dziecko rodzina musi spełnić określone kryterium dochodowe. 500 złotych dofinansowania na każde dziecko jest programem rządowym zaprezentowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

Warunki przy programie 500+

Opozycja proponowała, aby pieniądze z programu należały się każdemu dziecku, ale co więcej, aby świadczenie to przysługiwało wyłącznie rodzicom, którzy pracują. W odpowiedzi Elżbieta Rafalska oznajmiła, że tego typu zmiana mogłaby doprowadzić Polskę do upadku finansowego. Jak na razie rząd PIS nie ma zamiaru ograniczać prawa do pobierania świadczeń niepracującym. Niektórzy z rodziców to albo osoby rzeczywiście niepracujące. Często jednak takie osoby zajmują się wychowaniem większej ilości dzieci lub niestety pracują „na czarno”, czyli bez określonej umowy o pracę, co skutkuje brakiem legalnego zatrudnienia i brakiem możliwości płacenia podatków.

Kiedy należy złożyć wniosek?

Aby można było otrzymywać świadczenie 500+ od października, wniosek należało złożyć do dwa miesiące przed październikiem. Rodzice, którzy spóźnili się ze złożeniem wniosku otrzymają pieniądze dopiero dwa miesiące później. Jednak w tym momencie wniosku są już rozpatrywane na bieżąco, ze względu na upłynięcie odpowiedniej ilości czasu od wszczęcia programu.

świadczenie 500+ komu przysługuje

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku

Rodziny, które chcą uzyskiwać świadczenie wychowawcze w 2018 roku, muszą przedstawić osiągane dochody. Potrzebne są w tym wypadku dokumenty poświadczające rozliczenia z urzędem skarbowym, umowy o pracę i zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. W niektórych wypadkach potrzebne są także dokumenty, które potwierdzają wiek dziecka, jak i jego niepełnosprawność, czyli dokładnie orzeczenia lekarskie, a także akty narodzin Kolejnym dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku są wyroki sądu rodzinnego.

Jakie zasady programu 500+ obowiązywały do 2018 roku?

Świadczenie przysługiwało na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Na pierwsze dziecko 500 złotych należało się rodzinom, którzy spełniali kryterium dochodowe

800 złotych na członka rodziny. W przypadku dziecka niepełnosprawnego w rodzinie przychód nie może przekroczyć kwoty 1200 złotych.

Co zmieni się od roku 2018 w programie 500+?

Zasady programu 500 plus pozostaną bez zmian, w dalszym ciągu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Pieniądze w tej samej kwocie przysługują również na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinach z niskim dochodem. Aby dostać dodatkowe 500 zł na dziecko, konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego w wysokości 800 zł. W przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego przychód w rodzinie nie może przekroczyć 1200 zł.

Negatywne skutki programu 500+

W przypadku dostania świadczenia w wysokości 500 złotych na pierwsze dziecko niektórzy rodzice dokonują szeregu oszust związanych z tego typu regulacjami. Podpisują więc umowy na z niższym wynagrodzeniem niż jest ono w rzeczywistości. Do zmian w 2018 roku mają należeć z tego powodu dokładniejsze sprawdzanie tego stanu rzeczy. Urzędnicy mają prawo od tej pory sprawdzać, czy wnioskodawca po zerwaniu umowy nadal pobiera takie same wynagrodzenie na podstawie już nowej umowy. Dodatkowo jednak, osoby samotnie wychowujące dziecko będą mogły uzyskać świadczenie wychowawcze tylko wtedy, gdy wystąpią do sądu o alimenty i spełnią kryterium dochodowe. Ponadto przedsiębiorcy, którzy rozliczali się dotychczas na zasadach ryczałtu lub karty podatkowej, będą musieli przedstawić swoje dochody. Na razie zmian będzie niewiele. Jednak wszystko rozstrzygnie się w czasie składania nowych wniosków. Do tego czasu zasady i formuła może zmienić się jeszcze kilkukrotnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here