Dermatologia w walce z trądzikiem

Trądzik to nie tylko problem osób młodych, ale także coraz częściej dorosłych. Używanie kosmetyków dostępnych bez recepty nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. W takiej sytuacji należy udać się do dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Przede wszystkim dermatolog zbada skórę w dużym powiększeniu. Będzie mógł więc obejrzeć wszystkie zmiany, zarówno te widoczne gołym okiem, jak i te mniej rzucające się w oczy. Chodzi nie tylko o wypryski, ale także zaskórniki i rozszerzone pory. Dzięki temu lekarz może ocenić rzeczywisty stan skóry oraz zaawansowanie choroby.

Dermatolog przeprowadzi także wywiad, w którym zapyta o nasilenie objawów w czasie, inne choroby, dietę czy styl życia. Zleci także badanie na przykład na poziom hormonów, które mogą rzutować na stan skóry.

Co może zlecić specjalista od skóry?

Na początek wdraża się mniej inwazyjne leczenie w postaci maści, kremów, płynów czy też peelingów chemicznych. Dopiero po kilku miesiącach, jeżeli nie będzie oczekiwanych efektów, lekarz zdecyduje prawdopodobnie o wdrożeniu leków doustnych. Taka terapia również trwa minimum kilka miesięcy.

Terapia antybiotykami lub doustnymi retinoidami to poważne obciążenie dla organizmu, ale zarazem najlepszy sposób na trwałe pozbycie się trądziku. Dermatolodzy starają się w taki sposób ustalić dawkowanie, by pacjent czuł jak najmniej efektów ubocznych, zaś mógł cieszyć się w niedługim czasie piękną skórą.

Jak jeszcze może pomóc lekarz?

Oprócz leków na receptę, lekarz może zalecić kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej i to nie drogeryjne, lecz apteczne, które są stworzone do cery z problemami, nie wysuszają jej i dodatkowo nie podrażniają. Czasami trądzik może wynikać z alergii pokarmowej, więc specjalista może poprosić o spróbowanie odstawienia glutenu czy kazeiny.

Dobrze jest też posłuchać lekarza w kwestii zmiany trybu życia na znacznie mniej stresujący. Warto poświęcić czas na sen i odpoczynek. Wtedy obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który może również wpływać na pojawienie się zmian trądzikowych. Trądzik to trudna walka czasem na wiele lat, jednakże warto ją podjąć dla dobrego samopoczucia i większej pewności siebie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here