wzrost
fot. unsplash.com

Hormon wzrostu pełni decydującą rolę w rozwoju ludzkiego organizmu. Zaburzenia w poziomie hormonu wzrostu czy to niedobór czy nadmiar, prowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mamy jednak możliwość regulacji poziomu hormonu GH. Jakie są obecnie możliwości terapii i jakie są wskazania o nich?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/hormon-wzrostu-nalezy-stosowac-preparaty-zawierajace-hormon-wzrostu/

Niedobór i nadmiar hormonu wzrostu

Hormon wzrostu pełni kluczową role w okresie intensywnego rozwoju dziecka oraz w okresie nastoletni. To wówczas dają o sobie znać wszelkie nieprawidłowości. Zarówno niedobór jak i nadmiar hormonu wzrostu niosą za sobą zauważalne i skutki, które utrudniają funkcjonowanie. Na szczęście wszelkie odchylenia od normy można wykryć juz na dość wczesnym etapie, który pozwala na odpowiednie zareagowanie, wdrożenie stosowanej terapii, aby nie doprowadzić do najpoważniejszych skutków zaburzenia poziomu hormonu wzrostu. Badanie jego poziomu wykonuje się z krwi. Można w ten sposób zdiagnozować zarówno niedobór jak i nadmiar.

Nadmiar hormonu wzrostu powoduje chorobę zwaną gigantyzmem oraz akromegalię. Obie polegają na zbyt intensywnym wzroście kości. Zbyt mała ilość hormonu wzrostu z kolei jest przyczyną zahamowania rozwoju i wzrostu u dzieci.

Zastosowania hormonu wzrostu

Hormon wzrostu stosuje się przede wszystkim jako kluczowy element terapii jego niedoboru. Nie jest to jednak jedyne wskazanie to jego zażywania. Badania pokazały, że jest to skuteczny środek również w przypadku innych schorzeń, które na pierwszy rzut oka nie maja dla nas związku ze wzrostem. Wszystko dlatego, że kojarzymy hormon wzrostu z rośnięciem wzwyż, a nie całościowym rozwijaniem się organizmu. Dzięki tej właściwości hormonu wzrostu jest on pomocny w leczeniu choroby Tunera, zespołu Pradera-Williego, a także w przypadku AIDS i HIV. Hormon wzrostu produkowany jest w przysadce, dlatego stosuje się go również w terapii chorób przysadki, jak choćby guzy przysadki. Coraz częściej podejmuje się również leczenie nim takich chorób jak mukowiscydoza, osteoporoza, a nawet zapalenie jelita grubego.

Przeczytaj też: http://www.gminalomianki.pl/zabieg-keratynowy-ratunek-dla-wlosow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here