ile można dorobić na emeryturze

Kiedy osiągnęliśmy wiek 60 lat, w przypadku kobiet lub 65 lat, w przypadku mężczyzn, możemy udać się na długo oczekiwaną emeryturę. Jest to czas, w którym w końcu możemy odpocząć i korzystać z comiesięcznej wypłaty na nasze konto.

Jeśli nasza emerytura jest wystarczająca, by opłacić rachunki, mieć na dogodne zakupy i na chociaż drobne przyjemności – możemy być spokojni. Jednak, co jeśli do spłaty zaciągniętego kredytu, brakuje nam funduszy? Trzeba wtedy rozejrzeć się za dodatkową pracą. Powinno to być zajęcie, które nie zabiera nam za dużo energii i które możemy bez problemu wykonywać – pamiętajmy o tym, że zdrowie jest najważniejsze.

Wtedy trzeba zadać sobie pytanie, ile można dorobić na emeryturze?

Może też się okazać, że nie jesteśmy zwolennikami odpoczynku, czujemy się jeszcze młodo i po prostu chcemy pracować. Początkowo znalezienie pracy wcale nie będzie proste, trzeba uzbroić się w cierpliwość i szukać ofert, które są skierowane właśnie do nas. Panie będące na emeryturze najczęściej decydują się na pracę z dziećmi, jako opiekunki. Wiek i doświadczenie na pewno są tutaj atutem. Poza tym panie te często traktują dzieci jak swoje wnuki. Stawki dla niań są zależne od miejsca zamieszkania, w większych miastach są zdecydowanie wyższe.

na emeryturze

W Krakowie i Warszawie stawka za godzinę wynosi około 15 zł, w mniejszych miastach i miejscowościach wynosi około 10 zł. Panowie, którzy wcześniej mieli styczność z częstą jazdą samochodem, wybierają jazdę taksówką. Tutaj zarobki są zależne od tego, ile się pracuje. Nie mamy ograniczonych godzin pracy, jeśli nie lubimy jeździć w dzień, możemy wybrać jazdę nocą, wtedy centrum miasta tętni życiem. Taksówkarz na emeryturze, pracując często, zarobi nawet do 2 tysięcy złotych. Jeśli zdrowie na to nie pozwala, można sobie pozwolić na kilkugodzinną jazdę dziennie nawet po 3 – 4 godziny.

Warunkiem jest posiadanie licencji, do której trzeba się przygotować i którą trzeba. Warunkiem zwykle jest posiadanie własnego samochodu. Nauczyciele lub nauczycielki, którzy dalej mają chęć przekazywania wiedzy, mogą udzielać korepetycji. Wystarczy znaleźć oferty pracy, albo samemu napisać ogłoszenie. Zarobek za godzinę, to około 50 zł. Mając 3 uczniów w tygodniu, miesięcznie możemy zarobić do 600 zł – to tylko 12 godzin korepetycji i praca siedząca, według naszych warunków.

Panowie często decydują się na pracę ochroniarzy, najczęściej w miejscach kultury, gdzie ta praca jest siedząca. Stawki za godzinę to około 12 zł. Emeryci są chętnie zatrudniani, ponieważ pracodawcy nie muszą płacić za nich składek. Emerytura to również okazja do założenia własnego biznesu, w dzisiejszych czasach, nie jest niczym trudnym założenie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy zwrócić się o pomoc, nawet zapytać własnych dzieci lub wnucząt – z pewnością pomogą. Taką działalnością może być założenie własnej kawiarni, kwiaciarni lub sklepiku warzywnego.

Poza tym udowodnione przez naukowców jest to, by niezależnie od wieku rozwijać się, co bardzo wpływa na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Praca pomaga też w utrzymaniu zdrowa psychicznego, a co za tym idzie fizycznego. Trzeba pamiętać, że praca ta powinna być nieobciążająca i nie musi być w pełnym wymiarze godzin. Wiek emerytalny jest też świetna okazją do rozwijania się, można poszerzyć swoje wykształcenie lub zapisać się na kursy. Ponadto można poznać nowych ludzi, którzy stają się inspiracją dla naszego życia.

dorobić na emeryturze

Trzeba wspomnieć o ZUS-ie, czyli czymś czego nie da się uniknąć. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2017 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2017 r. które wyniosło 4255,59 zł, oznacza to, że od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. emeryci i renciści będą mogli dorobić do emerytury miesięcznie do 2 978,90 zł brutto – bez zmniejszenia świadczenia, od 2 978,90 zł do 5 532,30 zł brutto – świadczenie zostanie zmniejszone o sumę przekroczenia 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub jeżeli zarobek wynosi powyżej 5 532,30 zł brutto – ZUS zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

Mając wzgląd na te dane, raczej można być spokojnym, ponieważ nie chodzi tu o dodatkową pracę – nie tak łatwo jest tyle zarobić. Możliwości jest naprawdę wiele. Ofert pracy mnóstwo. Nie można się też zniechęcać, jeśli pracodawca – ze względu na nasz wiek – nie zatrudni nas, trzeba próbować dalej. Na koniec warto wspomnieć, że dodatkowa praca może też odbywać się w domu. Emerytki mogą gotować dodatkowe porcje jedzenia i zgłaszać się do pobliskich sklepów z domową żywnością, przedsiębiorcy chętnie przystaną na sprawdzone domowe przepisy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here