Tennessee Whiskey

Whisky jest obecnie produkowane w wielu zakątkach świata. Jednym z ważnych ośrodków jest bez wątpienia Ameryka. To tam powstaje chociażby Tennessee Whiskey. Co sprawia, że alkohol ten ma tak wyjątkowy smak i aromat?

Whiskey a whisky – w czym tkwi różnica?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego część trunków jest oznaczona na etykiecie jako „whisky”, a część jako „whiskey”. Taka forma zapisu pozwala nam wskazać pochodzenie danego trunku. Zapis „whiskey” jest już wykorzystywany w nawiązaniu do tradycji, oficjalnie przyjętą nazwą jest bowiem „whisky”. Kwestię tę ujednolicono już w 1968 roku. Pod taką nazwa występują alkohole produkowane na terenie Szkocji, Walii, Kanady czy Japonii. Jako whiskey natomiast występują trunki powstałe w Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Wynika to z długoletniej tradycji, którą producenci wciąż chcą kultywować.

Tennessee Whiskey – czym różni się od burbona?

Amerykanie zasłynęli z produkcji dwóch odmian whisky. Burbon to alkohol produkowany w Kentucky do XVIII wieku. Stan ten jest także uznawany za światową stolicę tego trunku. Na jego terenie powstaje bowiem aż 95% całkowitej produkcji. Burbon bazuje na kukurydzy, który stanowi nawet 70% mieszanki zbóż. Leżakuje on w nowych, opalanych od środka, dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata. Drugą, ważną odmianą whisky jest, produkowana w sąsiednim stanie, Tennessee Whiskey. Jest bardzo zbliżona recepturą do burbona, jednak różni się na tyle, że może figurować jako odrębna odmiana. To zasługa mniejszej ilości kukurydzy oraz specjalnego procesu filtrowania. Więcej o tym dowiesz się tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/23-tennessee. Tennessee Whiskey jest przepuszczana przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Cały proces trwa około dziesięciu dni. Dzięki niemu alkohol ma wyjątkowy smak i aromat. Najbardziej znaną marką Tennessee Whiskey jest Jack Daniel’s. Charakterystyczna butelka z czarną etykietą znana jest na całym świecie. Oprócz niej uznaną whiskey z Tennessee jest także George Dickel Whiskey.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here