nerwobóle

Jeśli towarzyszą ci często bóle mięśni, okolic klatki piersiowej i w wielu innych miejscach, to prawdopodobnie masz do czynienia z nerwobólami. Charakterystyczne dla nich są to, że przychodzą nagle bez zapowiedzenia i są rwące, zaskakujące, kujący ból, który paraliżuje nas i uniemożliwia poruszanie się. Bardzo często zdarza się również, że towarzyszą mu drętwienie kończyn i mrowienie okolic bólowych. Charakterystyczne dla niego jest to, że ma swoje wzloty i upadki. Mianowicie potrafi zaatakować i intensywnie dokuczać przez jakiś czas, a później odpuszcza zupełnie i ma się chwilę odpoczynku. Za nerwobóle odpowiadają różne czynniki jednak jest jedno podstawowe źródło – nerwy. Jako przekaźniki bólowe nerwobóle, czyli inaczej neuralgia, bardzo często są znakami od organizmu, że rozwija się w nim jakaś choroba. Najczęstszą przyczyną jest niewyleczona infekcja, która podrażnił nerw lub nadal go uciska. Często bóle wywołuje stres , a nawet niedobór witaminy z grupy B. Zdarza się, że w ten sposób organizm podpowiada nam, że rozwija ise u nas na przykład cukrzyca, borelioza czy toczeń rumieniowaty. Jeśli bóle są bardzo dokuczliwe to najpewniej ucisk lub uszkodzenie dotyczą nerwu obwodowego. Jak w większości chorób i to schorzenie możemy wywołać na własne życzenie. Zażywania większości używek towarzyszą nerwobóle. Najczęściej zdarza się to jednak przy nadmiernym spożywaniu alkoholu. Inne toksyny również mogą to powodować. Najlepszymi przykładami są tlenek węgla i ołów unoszące się w powietrzu pełnym spalin.

 

Częstotliwość nerwobóli

Choć nerwobóle zdarzają się i mijają, a niektóre z nich po uldze nigdy już nie wracają, to jednak gdy zdarzają się naprawdę często, a ich moc i intensywność utrudniają codzienne funkcjonowanie, dobrze jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może towarzyszące nam bóle skrywają coś większego, dlatego dobrze jest pod czujnym okiem specjalisty przejść serię badań i upewnić się, że w naszym organizmie nie dzieje się nic niepożądanego. Zdarzyć się również może, że w wyniku jakiejś dawnej infekcji, urazu lub podobne temu typowi rzeczy, mamy uszkodzone nerwy i neuralgia sama nie zniknie. Wtedy lekarz pierwszego kontaktu zapisuje nas do lekarza specjalisty, konkretnie neurologa i to on dalej podejmuje następne kroki do ustalenia czy i które nerwy są uszkodzone.

czym spowodowane mogą być nerwobóle

Leczenie nerwobóli

Leczenie nerwobóli często kończy się na zażywaniu leków przeciwbólowych. We własnym zakresie warto sięgnąć po ziołach i aromatyczne olejki. Dobrze jest wybrać się na masaż relaksujący, który ukoi nasze nerwy i rozluźni mięśnia pospinane wywołanym nerwami bólem. Dobrze zrobią na ból napary z rumianku i czarnego bzu, a miejscowo na ból pomogą maści i okłady. W zależności od miejsca i nasilenia bólu, zaleca się maści rozgrzewające lub ochładzające. Domowymi sposobami i najskuteczniejszymi jest wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na występowanie nerwobóli.  Najlepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu i od czasu do czasu wyrwać się z brudnego od smogu miasta i poużywać trochę spaceru na świeżym powietrzu. Pomóc mogą również rozluźniające formy sportowe. Najlepszym przykładem jest joga, fitness czy rożne takie formy sportowe. Jednak jest ciężko wyeliminować wszelkie czynniki stresogenne, zwłaszcza w tym pędzie technologicznym i rozwoju gdzie pęd za pieniądzem jest ważniejszy od odpoczynku. Przeceniamy swoje siły i pracując ponad własne siły doprowadzamy własny organizm do ostateczności zmęczenia co odbija się nerwobólami i stresem. Ważne jest by wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminy z grupy B. Gdy w naszym organizmie ta witamina jest dość wysoko w  stosunku do innych to nasz organizm jest w stanie szybciej zregenerować się i swoje uszkodzone nerwy. Jednak nie ma co stosować tylko domowych sposobów jeśli ból staje się coraz bardziej uciążliwy i nie do wytrzymania oraz przedłuża się i częstotliwość jego występowania mocno wzrasta. Wtedy należy wybrać się koniecznie do lekarza. Jeśli nerwobóle są tylko przykrywką dla większej choroby to należy rozpocząć terapię i leczenie choroby głównej i po wyleczeniu jej napadowe bóle powinny przejść. Po ukończeniu wszelkich badań, gdy mamy już pewność że nie jesteśmy chorzy na coś, trzeba się zastanowić dlaczego doskwiera nam neuralgia i jak się jej pozbyć. Najczęściej lekarze przepisują leki na receptę przeciwbólowe. Stosuje się czasem również zastrzyki by szybciej i silniej dotrzeć do miejsca bólu.  W skrajnych przypadkach przy nerwobólach neurolodzy decydują się na operacyjne rozwiązanie problemu. Zazwyczaj dotyczy to jednak bóli powypadkowych. Czasem stosuje się również metody ogrzewania nerwu lub jego blokadę. Są to jednak tylko metody tymczasowe. Tak jak widać nerwobóle są bardzo uciążliwym i dość skomplikowanym schorzeniem. Choć wywołać mogą je różne rzeczy to uciążliwy zawsze powinien skończyć się wizytą u lekarza. Nie wiemy  bowiem czy nie jest przykrywką dla poważniejszych, a nawet śmiertelnych chorób. Nie zapominajmy bowiem, że nasz organizm często sam daje nam znaki o tym, że dzieje się z nim coś złego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here