cewnikowanie pęcherza moczowego

Cewnikowanie moczowodu odbywa się w celu udrożnienia moczowodu lub umożliwienia opróżnienia pęcherza. Dzięki wprowadzeniu cewnika do moczowodu można szybko podać środek w to miejsce. Zabieg cewnikowania moczowodu jest też znaczenie diagnostyczne.

Na czym polega cewnikowanie pęcherza moczowego?

Cewnikowanie pęcherza to sposób, polegający na założeniu cewnika do pęcherza moczowego, by odprowadzić z niego mocz. Niejednokrotnie cewnik składa się, wsuwając go do pęcherza przez cewkę moczową. W sytuacji, gdy pęcherz moczowy jest bardzo wypełniony zalegającym moczem, można także rozważyć założenie cewnika nadłonowego przez przebicie skóry, mięśni i ściany pęcherza nad spojeniem łonowym.

Cewnikowanie moczowodu – wskazania

Cewnikowanie moczowodu u kobiet i mężczyzn że być przygotowywane na czas operacji, w przypadkach, jeśli konieczne jest natychmiastowe usunięcie zalegającego moczu, oraz także długoterminowo. Osobom przywiązanym do łóżka cewnik zapewnia pierwszą czystość. Wprowadzenie cewnika do moczowodu może być używane i w celach diagnostycznych.

Na czym polega i jaki cel ma wprowadzenie cewnika do pęcherza
Cele badawcze wprowadzenia cewnika do moczowodu to:
•uzyskanie niezanieczyszczonych próbek moczu;
•monitorowanie moczu;
•zbadanie moczowodu;
•identyfikacja kamienia.
Cele medyczne cewnikowania moczowodu to:
•leczenie zatrzymania moczu (przy przeroście prostaty, skrzepach);
•leczenie niedrożności dróg moczowych;
•irygacja pęcherza;
•leczenie okresowe przy tzw. pęcherzu neurogennym.
Wprowadzenie cewnika do moczowodu odbywa się również po takich zabiegach, jak operacja naprawcza przetoki moczowodowej lub wytworzenie sztucznego zbiornika moczu, będące na celu ułatwienie gojenia się ran.

Cewnikowanie moczowodu – rozwój

Cewnikowanie moczowodu mężczyzn i kobiet wygląda podobnie. Podczas zakładania cewnika pacjent jest świadomy. Zajmuje się znieczulenie miejscowe wprowadzane w formie żelu, w razie potrzeby znieczula się również zastrzykiem. Chory jest na plecach. Cewnik jest wpuszczany do dróg moczowych po uprzednim nałożeniu na niego lubrykantu. Zakładanie cewnika do moczowodu polega na wprowadzeniu cienkiej, giętkiej, plastikowej rurki do światła moczowodu na wszystkiej jego długości. Mocz przez wprowadzoną rurkę odpowiednio odpływa z nerki do pęcherza moczowego. Cewnik do moczowodu że być wpuszczany na dwie możliwości. Pierwszym sposobem składa się rurkę od strony przeciwnej do spływu moczu. Składa się ją wstecznie przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, oraz następnie do moczowodu pod ścisłą kontrolą wąskiego toru wizyjnego, zwanego cystoskopem. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, oraz cewnik uczy się na długość od nerki do pęcherza moczowego. Innym sposobem cewnik moczowodowy dostarczany jest razem z postępem spływu moczu i składa się go przez nefrostomię ku dołowi do moczowodu i do pęcherza moczowego. Nefrostomia polega na założeniu rurki (cewnika) przez skórę do nerki, dzięki której mocz może iść na zewnątrz i wiązać się w worku. Ten sposób wykonywa się w swym znieczuleniu, oraz zakładanie cewnika odbywa się przy weryfikacji ultrasonograficznej lub rentgenowskiej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here