alergia u dzieci

Niezwykle powszechnie jest tak, iż jeśli dziecko zmaga się z jakąś alergią, to wówczas zdecydowanie oddziałuje toż na całą rodzinę. Przede wszystkim bardzo istotne jest toż, aby usunąć z środowiska dzieci bardzo niebezpieczne i szkodliwe alergeny oraz należy niezwykle troszczyć się i pamiętać o swoją pociechę. Organizm każdego dziecka zawsze wrogo traktuje każdy element uczulający oraz stara się z nim walczyć, co odbywa się tym, iż występują sygnały nadwrażliwości, które tak niezwykle przeszkadzają, nie tylko samemu dziecku, jednak jeszcze jego najbliższym. Dowiedz się zatem wszystkiego typu ciekawych informacji, właśnie na temat alergii.

Alergia u dziecka

Alergia to zbytnia odpowiedź układu immunologicznego na substancje, które dla części ludzi są zupełnie niegroźne. Organizm alergika traktuje te substancje, tak nazywane alergeny, jako intruzów oraz działa niewspółmiernie do sytuacji, wywołując niewłaściwe sygnały. Tendencja do nastąpienia nadwrażliwości jest powszechnie dziedziczna. Natomiast chociażby gdy oboje rodzice są alergikami, nie ma pewności, iż dziecko także będzie zmagać się z alergią. Co więcej, nie dziedziczy się konkretnej alergii, na przykład na mleko, a zagrożenie jej nastąpienia. Czasem alergia pojawia się u dzieci, które nie są w rodzinie żadnych wypadków uczulenia.

jak pomóc dziecku z alergią - sposoby na alergię u dzieci

Sygnały oraz poznanie alergii u dzieci

Typ objawów alergii zależy od rodzaju uczulenia, przy czym każde dziecko jest różne. Alergia może prezentować się pieczeniem oczu, katarem, kichaniem, zatkanym nosem, uczuciem nacisku w życiu, kłopotami z oddychaniem, a chociażby omdleniem. Objawy nadwrażliwości potrafią być tylko od czasu do czasu czy przez cały rok. Alergeny wziewne potrafią skutkować tak nazywany alergiczny nieżyt nosa, który ustępuje zazwyczaj u osób między 40. a 60. rokiem życia. Sygnały nadwrażliwości wziewnej to: kichanie, katar, zatkany nos i kaszel. Te objawy występują zazwyczaj wraz z pieczeniem, łzawieniem oraz zaczerwienieniem oczu. Sygnały nadwrażliwości pokarmowej zależą od liczby spożytego alergenu i poziomu wrażliwości organizmu na określony artykuł. Po zjedzeniu alergizującego produktu może pojawić się świerzbienie ust oraz gardła, wysypka, pokrzywka, skurcze brzucha, wymioty, mdłości, laksacja, trudności z oddychaniem i szok. Z kolei nadwrażliwość na użądlenie owada przejawia się zwykle obrzękiem gardła, wysypką na całym ciele, kłopotami z oddychaniem, nudnościami, biegunką i szokiem. Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby po kontakcie z alergenem doszło do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Jest to wielka, ciężka odpowiedź alergiczna, która jest niebezpieczeństwo dla życia dziecka. Prawie 80% wypadków wstrząsu anafilaktycznego jest wywołanych spożyciem orzechów. Rozpoznanie pewnych nadwrażliwości jest dość łatwe. Inne potrafią być natomiast wyzwaniem dla specjalisty. By postawić diagnozę, zazwyczaj wykonywa się testy skórne na najpopularniejsze alergeny środowiskowe oraz pokarmowe. Testy można zrobić już u dzieci, jednak wyniki są bardziej wiarygodne u dzieci powyżej 2. roku życia. Chociażby gdy test skórny oraz badanie krwi wykażą nadwrażliwość, do zdiagnozowania jej dochodzi tylko wówczas, jeśli u dziecka pojawiają się sygnały uczulenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here