Czym jest system ERP

Zarządzanie przedsiębiorstwem nie jest łatwym zadaniem. Trzeba jednocześnie koordynować wiele działań, a także sprawnie wykorzystywać wszystkie zasoby.

Jak działa system ERP?

Można śmiało powiedzieć, że kluczem do sukcesu jest właśnie sprawne wykorzystywanie zasobów. Nie ma przy tym większego znaczenia, czym się zajmuje firma i w jakiej branży działa. Z tego powodu dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się system ERP. Oprogramowanie pomaga znacząco zoptymalizować koszty działalności przedsiębiorstwa.

Skrót ERP w języku angielskim oznacza Enterprise Resources Planning. Jest to oprogramowanie stworzone specjalnie do zarządzania przedsiębiorstwem. Umożliwia zautomatyzowanie wszystkich procesów, dzięki czemu można sprawnie wykorzystać dostępne zasoby. Tak naprawdę wszystkie dane firmy składają się na jedną ogromną bazę danych. Istotne jest także, że narzędzie jest w pełni zintegrowane.

Zbieranie danych

W ten sposób można zbierać dane ze wszystkich obszarów przedsiębiorstwa. Chodzi tu nie tylko o marketing, ale również logistykę oraz księgowość. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w oparciu o taki system będą później działać wszyscy pracownicy. Jest to niezwykle zaawansowane oprogramowanie zawierające wiele aplikacji, które normalnie działają oddzielnie.

Największą zaletą takiej integracji jest oczywiście ogromna oszczędność czasu. Można bardzo szybko uzyskać konkretne informacje i wcale nie trzeba się przełączać pomiędzy różnymi programami. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami również jest bardzo łatwa w systemie ERP.

Technologie informatyczne

Wysoko rozwinięta technologia informatyczna umożliwiła stworzenie takich systemów. Warto dodać, że już po II wojnie światowej powstały pierwsze pierwowzory. Takim pierwowzorem był system analogowy MRP, czyli Material Resources Planning. Możliwości tego rodzaju systemów zostały znacząco poszerzone przez pojawienie się komputerów z dużą mocą obliczeniową.

Zastosowanie systemu ERP uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju przedsiębiorstwa. Tak naprawdę w każdym przedsięwzięciu można skutecznie wykorzystać ten system. Zwiększenie automatyzacji oraz sprawne obliczanie zapotrzebowania na materiały sprawdzi się dobrze w zakładzie produkcyjnym. Automatyzacja to nie tylko znaczne ograniczenie kosztów, ale również mniejsza ilość błędów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here