Profesjonalna obróbka metalu

Elementy metalowe są niezbędnym elementem wielu firm. Metal wykorzystywany jest zarówno w konstrukcjach budynków, jak i w wielu maszynach produkcyjnych i nie tylko. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw oferujących usługi obrabiania metalu.

Dobre narzędzia to podstawa

Każda firma oferująca usługi obrabiania metalu czy też innych materiałów musi być wyposażona w odpowiednie narzędzia umożliwiające sprawną pracę. W przypadku konieczności obrabiania przedmiotów mających powierzchnię obrotową niezbędny jest zakup tokarki.

Na rynku znaleźć można różne rodzaje tokarek. Jednak mniejsze zakłady produkcyjne niejednokrotnie posiadają w swoim wyposażeniu urządzenie, jakim jest tokarka uniwersalna.

Czym właściwie jest uniwersalna tokarka?

Tokarka uniwersalna to maszyna służąca do obrabiania materiałów takich jak choćby stożki czy kule. Znakomicie sprawdza się również podczas wykonywania zarówno gwintów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

W procesie toczenia, oprócz samej tokarki niezbędne są specjalne narzędzia, takie jak choćby nóż tokarski. Narzędzia przesuwane są na specjalnych saniach, dzięki temu możliwe jest ustawienie dowolnego kąta na tokarce uniwersalnej.

Podczas procesu toczenia niezmiernie istotne jest odpowiednie ustawienie prędkości obrotowej. Zbyt wolna prędkość toczenia uniemożliwi nadanie odpowiedniego kształtu, natomiast zbyt wysoka prędkość będzie powodować niepotrzebne nagrzewanie się materiału.

Jak wygląda przebieg toczenia?

Tokarka uniwersalna znakomicie sprawdzi się w przypadku skomplikowanych kształtów, które wymagają mnóstwa zmian. W przeciwieństwie do tokarek przesyłowych te uniwersalne znakomicie sprawdzają się podczas wykonywania pojedynczych elementów. Proces obrabiania materiałów wygląda bardzo podobnie na wielu urządzeniach tokarskich.

Pierwszym etapem toczenia przedmiotu jest odpowiednie zamocowanie produktu początkowego w odpowiednich szczękach. Następnie ma miejsce obróbka wstępna, zwana zgrubną. Podczas tego procesu usuwane są zbędne ilości materiału. Następnie ma miejsce obróbka kształtująca, która nadaje przedmiotowi docelowy rozmiar i kształt.

Ostatnim etapem toczenia jest obróbka wykończeniowa. To właśnie podczas obróbki wykończeniowej ma miejsce nanoszenie ewentualnych poprawek. Po takim toczeniu produkt otrzymuje określony kształt i wielkość.

Tokarka uniwersalna to narzędzie niezbędne w wielu warsztatach specjalizujących się w obrabianiu metalu. Co prawda tokarki przemysłowe stają się coraz bardziej popularne, jednak w procesie produkcji jednostkowej to właśnie tokarka uniwersalna cieszy się mocną pozycją. Nic więc dziwnego, że maszyna ta mimo upływu lat i coraz to lepszych rozwiązań dostępnych na rynku ciągle cieszy się niemalejącą popularnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here