Dieta Dukana - na czym polega?

Dieta Dukana jest nazywana również dietą białkową lub proteinową. Popularność zyskała na całym świecie. Jej główną zasadą jest zwiększenie spożycia produktów, które są bogate w białko i ograniczenie tych, które obfitują w tłuszcze oraz węglowodany. Taki sposób żywienia jest dedykowany osobom które są zdrowe, ale zmagają się z nadwagą. Za to unikać go powinny dzieci, kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby, które chorują przewlekle.

Fazy diety Dukana

Dieta Dukana podzielona jest na 4 fazy, które regulują plan żywieniowy oraz proces chudnięcia. Należą do nich:

  • faza uderzeniowa, która powinna trwać od 3 do 10 dni. Jej długość jest uzależniona od rodzaju nadwagi. Jest to najtrudniejsza faza, ponieważ podczas jej trwania można spożywać wyłącznie produkty proteinowe. Podczas tego etapu masa ciała spada najszybciej;
  • faza naprzemienna, która polega na łączeniu produktów proteinowych z warzywami. Powinna trwać 5 dni;
  • faza utrwalania efektów, która powinna trwać 10 dni na każdy utracony podczas diety kilogram masy ciała. Na tym etapie można spożywać produkty z poprzednich faz, a dodatkowo można stopniowo zacząć włączać owoce, produkty zbożowe i niektóre skrobiowe;
  • faza stabilizacji, powinna trwać do końca życia. Podczas tego etapu, należy wybrać jeden dzień w tygodniu, podczas którego dozwolone jest wyłącznie jedzenie produktów proteinowych.

Jakie są zasady diety Dukana?

Główną zasadą panującą na diecie Dukana jest spożywanie zwiększonej ilości produktów proteinowych. Białko jest niskokaloryczne, a do tego po jego spożyciu nasz organizm musi się natrudzić, żeby je strawić, wykorzystuje wtedy sporo energii. W tej diecie nie ma narzuconego trybu posiłków, powinno być ich kilka w ciągu dnia. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, by odchudzanie mogło przebiegać zgodnie z planem. Woda w skuteczny sposób oczyszcza organizm z ubocznych produktów przemiany materii.

Dieta proteinowa, w pierwszej fazie jest uboga w produkty, które są bogate w błonnik. Dlatego bardzo ważne jest jego regularne dostarczanie, najlepiej 25-40 gram dziennie. Dzięki temu unikniemy problemów z układem trawiennym.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jakie-sa-zasady-diety-dukana-czyli-diety-proteinowej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here