prawo jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem wydawanych przez odpowiednie organy państwowe i uprawnia do kierowania różnymi rodzajami pojazdów, w zależności od kategorii dokumentu. Historia pierwszego powszechnego dokumentu tego typu sięga 1903 roku w Wielkiej Brytanii, współcześnie jest powszechnie stosowane na całym świecie. Pierwsze polskie prawo jazdy wprowadzono wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Współcześnie w zależności od kategorii uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale również pojazdów takich jak rower, czy pojazd zaprzęgowy.

Kiedy wymagane jest prawo jazdy, a kto nie musi go posiadać? Osoba prowadząca tramwaj musi posiadać pozwolenie do kierowania tramwajem, a osoby pełnoletnie, które chcą jeździć rowerem, używać wózków rowerowych, bądź pojazdów zaprzęgowych nie muszą posiadać jakichkolwiek dokumentów uprawniających do tego, lecz osoby niepełnoletnie muszą posiadać kartę rowerową, lub odpowiednią kategorię prawa jazdy.

kurs na prawo jazdy

Najbardziej popularnym rodzajem prawa jazdy w Polsce, jest prawo jazdy kategorii B, które umożliwia prowadzenie między innymi samochodów osobowych. Ile kosztuje prawo jazdy tego typu? Osoba chcąca zdobyć taki dokument musi liczyć się przede wszystkim z kosztem kursu, egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego. Nie można też pominąć kosztu badań lekarskich. Koszty te różnią się przede wszystkim w zależności od miasta, ale trzeba przygotować się na wydatek rzędu 2500 złotych. Osoby zniechęcone tym, ile kosztuje prawo jazdy powinny wziąć pod uwagę jak bardzo przydatny w życiu codziennym jest ten dokument.

Kto może uzyskać prawo jazdy?

Pierwszym warunkiem jest osiągnięcie wieku dla danej kategorii. Jest to od 14 lat dla kategorii AM, aż do kategorii A, D i DE, przy których konieczne jest ukończenie 24 lat. Przy najpowszechniejszej kategorii B wymagane jest ukończone 18 lat. Kolejnym warunkiem jest brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem. Kolejnym warunkiem jest odbycie odpowiedniego szkolenia i zdanie egzaminu państwowego.

Często pomijaną kwestią jest konieczność przebywania przez co najmniej 185 dni w roku w Polsce, albo posiada zaświadczenie, że studiuje od sześciu lub więcej miesięcy. Komu można odmówić wydania tego dokumentu? Osobom którym cofnięto uprawnienia do kierowania lub zatrzymano prawo jazdy, ale wyłącznie w okresie obowiązywania tych decyzji. Dokumentu nie może również uzyskać osoba, która ma orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz u której w wyniku badania psychiatrycznego stwierdzono uzależnienie od alkoholu, lub podobnych substancji

Są również inne kategorie prawa jazdy niż B. Wszystkie inne kategorie uprawniają do jazdy pojazdami, do których prowadzenia uprawnia kategoria AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim. Kategoria A uprawnia do kierowania motocyklem. Kategoria A2 daje możliwość jazdy konkretnymi motocyklami o mniejszej mocy, niż w przypadku kategorii A, kategoria A1 natomiast jeszcze słabszymi motocyklami i motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW.

Najpopularniejsza kategoria B uprawnia do jazdy samochodem nieprzekraczającym 3,5 tony, z wyłączeniem autobusu, a także wieloma innymi pojazdami. Spośród nich cieszącą się rosnącą popularnością jest motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm³.

Pozostałe kategorie w mniejszym stopniu przeznaczone są do codziennego, niezarobkowego użytku. Kategorie C1, C1E, C i CE uprawniają do kierowania różnego rodzaju ciężarówkami, z przyczepą bądź bez, z wyłączeniem jednak autobusu. Do kierowania nimi przeznaczone są kategorie D1, D1E, D, DE. Od tych kategorii odróżnia się kategoria T, która uprawnia do prowadzenia ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego i powyższych pojazdów z przyczepą.

ile kosztuje prawo jazdy

Gdzie jest uznawane Polskie prawo jazdy?

Przede wszystkim jest ono ważne w krajach Unii Europejskiej i niektórych krajach europejskich nie będących w unii: w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie. W przypadku chęci kierowania pojazdów w innych krajach warto wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.

Podsumowując, prawo jazdy jest bardzo przydatnym dokumentem, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Dokument kategorii B warto mieć nawet jeśli nie planuje się jeździć samochodem na co dzień, a to, ile kosztuje prawo jazdy nie powinno być dla nikogo nieprzekraczalną przeszkodą. Osoby pragnące móc prowadzić inne rodzaje pojazdów, czy to dla rozrywki, czy do pracy zawodowej powinny zainteresować się jednym z dokumentów innych, licznych kategorii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here