ile kosztuje budowa domu

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga kalkulacji kosztów, które pochłonie jego postawienie. Trzeba przygotować się bowiem do tego przedsięwzięcia solidnie finansowo. Trudno sprecyzować dokładnie ile kosztuje budowa domu. Zależy to od wielu czynników. Na pewno mamy jednak do czynienia z kosztem rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na cenę wybudowania domu są jego metraż oraz konstrukcja. Tańszy w budowie będzie dom o prostej bryle z dachem dwuspadowym lub dachem płaskim. Lukarny, balkony i duże przeszklenia generują kolejne koszty. Dużą część ceny domu stanowi pokrycie dachowe. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym wyższa cena. Oczywiście ma tutaj znaczenie powierzchnia dachu, ale pamiętajmy, że bardzo kosztowne są także elementy wykończeniowe.

Na koszt budowy domu ma wpływ również rodzaj budowy. Budowa systemem gospodarczym jest znacznie tańsza, bo koszty robocizny są bardzo wysokie. Wymaga to jednak sporej wiedzy i pochłania więcej czasu. Budowa przez firmę to duże koszty robocizny, które stanowią kilkadziesiąt procent ostatecznej ceny domu. Warto więc zastanowić się nad wynajęciem firm tylko do wykonania bardziej skomplikowanych prac, takich jak na przykład budowa więźby dachowej.

dom

Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiałów użytych do budowy, co bezpośrednio przekłada się na koszt eksploatacji budynku. Nie warto oszczędzać na jakości materiałów, jednak dobrze jest poszukać na rynku dobrych materiałów w niższej cenie. Cena materiałów i usług jest też zależna od lokalizacji budynku. Biorąc pod uwagę powyższe można wstępnie określić przedział cenowy budowy domu. Projektant budynku zazwyczaj podaje szacunkowy koszt budowy domu, warto więc przed zakupem projektu dokładnie przejrzeć załączony do niego kosztorys.

Pamiętajmy, że zazwyczaj podawane są tam ceny netto

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla osób młodych jest budowa domu w cenie mieszkania. Oczywiście metraż domu nie jest duży, a konstrukcja prosta, ale komfort mieszkania w domu z ogródkiem jest znacznie wyższy niż w mieszkaniu w bloku. Można też postarać się o dofinansowanie budowy domu o niewielkim metrażu. Duży koszt stanowi zakup działki budowlanej, jej cena zależy od lokalizacji i doprowadzonych do niej mediów. Działka nieuzbrojona wymaga dodatkowej inwestycji, których koszty mogą być spore. Aby określić, ile kosztuje wybudowanie domu musimy wiedzieć, co dokładnie i w jakim standardzie chcemy wybudować.

Najczęściej w Polsce buduje się domy o metrażach od 100 do 200 metrów. Można zdecydować się na dom podpiwniczony, budynek parterowy, dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Koszt budowy domu warto oszacować do stanu, który daje możliwość zamieszkania. Pierwszym etapem jest skompletowanie dokumentacji budowlanej. Zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku wiąże się z kosztami. Trzeba też zatrudnić kierownika budowy.

Następnie należy zakupić projekt

Można zdecydować się na projekt gotowy, których jest bardzo dużo, a ich koszt jest niższy – wynosi od 2000 do 4000 zł. Trzeba pamiętać także, że konieczna jest jego adaptacja do lokalnych warunków terenowych. Projekt domu wykonany przez architekta na zamówienie, to koszt rzędu 5-10 tysięcy złotych. W Polsce najczęściej domy buduje się technologią murowaną. Coraz popularniejsze są jednak technologie alternatywne, szczególnie budowa domów drewnianych w technologii szkieletowej.

budowa domu

Jeżeli decydujemy się na korzystanie z usług firmy budowlanej, warto przemyśleć budowanie w tej technologii. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze, a domy budowane są w ekspresowym tempie – możemy zamieszkać w nich zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy. Na ostateczny koszt w znacznej mierze wpływa rodzaj zakupionych materiałów wykończeniowych. Warto jednak pamiętać, że na niektórych elementach budynku nie warto oszczędzać. Ważne jest, aby dom był ciepły, co wpłynie na koszty ogrzewania domu.

Zainwestujmy więc w dobrej jakości okna i dobre ocieplenie ścian i dachu. Koszt wybudowania domu to jednak nie koniec wydatków. Zagospodarowanie i ogrodzenie działki to kolejne koszty, które wyniosą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zanim więc przystąpimy do budowy domu na spokojnie przeliczmy ile kosztuje jego budowa i wykończenie, a w przypadku wątpliwości skonsultujmy się z firmą budowlaną, która przygotuje dla nas wstępny kosztorys. Nie podchodźmy do tematu zbyt optymistycznie, ale też nie bójmy się – budowanie z głową pozwoli nam na pewno cieszyć się pięknym i funkcjonalnym domem przez długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here