ile wynosi najniższa krajowa

Prawda jest taka, że każdy z nas chciałby zarabiać dobrze. I temu prostemu stwierdzeniu chyba nikt nie zaprzeczy, prawda? Przecież każdy dorosły człowiek wie, że pieniądze są niezbędne do tego, by móc się utrzymać. W końcu to dzięki pieniądzom opłacamy rachunki, które przecież trzeba opłacić. A wiadomo, że jeżeli nie będziemy regularnie spłacać rachunków, to zaczną nam rosnąć odsetki, a potem sytuacja będzie się tylko pogarszała.

Może dojść do tego nawet, że będziemy mieć na swojej głowie komornika, a wtedy sytuacja nie będzie przedstawiała się zbyt wesoło, bo komornik ma prawo do tego, by zająć jakiś procent naszego wynagrodzenia. I ten procent może być wysoki, a nie do dziesięciu procent, jak może właśnie pomyślałeś. Zatem sam widzisz, że jeżeli masz jakieś niezapłacone rachunki, to lepiej o nich pamiętaj i spłacaj choć małe kwoty. Lepsze to, niż mieć na głowie problemy z komornikiem, prawda?

Zatem każdy dorosły człowiek (chociaż właściwie nawet dzieci o tym wiedzą), że do pracy trzeba chodzić. Bo to właśnie dzięki pracy otrzymujemy pieniężne wynagrodzenie, dzięki któremu możemy opłacić niezbędne rzeczy, pozwolić sobie na drobne przyjemności, a nawet odłożyć coś na przyszłość. Wielu z nas marzy o tym, by mieć na tyle pieniędzy, by nie musieć się przejmować tym, że coś kupiliśmy za pięćset złotych a nie za trzysta pięćdziesiąt złotych. Wielu ludzi nie musi się tym przejmować, ale niestety istnieje też wielu ludzi, dla których liczy się każdy grosz.

najniższa krajowa

Codziennie kalkulują, ile muszą wydać, ile im zostanie i co jeszcze muszą kupić. Trzeba przecież utrzymać dom, zapłacić rachunki, mieć za co jeść i się napić wody czy od czasu do czasu soku, a jeszcze trzeba dbać o to, by dzieci zawsze miały świeże ubrania i żeby w szkole niczego im nie brakowało, aby miały wszystkie wymagane przez nauczycieli przybory oraz podręczniki i zeszyty. W końcu każdy rodzic wie, że należy dbać o swoje dziecko i o to, żeby miało możliwość zdobycia wykształcenia takiego, jakie sobie zamarzy. Oczywiście nie mowa tu o tym, że dziecku marzyć się będzie jedynie wykształcenie podstawowe, to rodzice na to przystaną.

Bo przecież obowiązkiem jest chodzenie do szkoły aż do osiągnięcia dorosłości, prawda? Zatem każdy rodzic powinien tego pilnować. Mowa ty była o tym, że jeżeli nasze dziecko chciałoby osiągnąć wykształcenie wyższe, czyli udać się na studia w przyszłości, to powinniśmy zrobić wszystko, o tylko w naszych możliwościach, żeby naszemu dziecko się to udało. Zatem nie powinniśmy żałować na książki, które będą mogły pomóc twojemu dziecku w tym, by stać się mądrzejszym. Jednak ci, którzy zarabiają dużo mogą sobie na to pozwolić.

A co z tymi, którzy zarabiają mało?

Czy wiesz, ile wynosi najniższa krajowa w naszym kraju? Jest to nieco ponad dwa tysiące złotych brutto, zatem na rękę człowiek zarobi dokładnie dwa tysiące pięćset trzydzieści złotych. Nie brzmi to zbyt rewelacyjnie, prawda? Pomyśl o opłatach za mieszkania, o opłatach związanych z samochodem, z wyżywieniem, z edukacją dziecka. Do tego dolicz sezon grzewczy, podczas którego trzeba wydać na małe pieniądze na węgiel (jeżeli oczywiście posiadasz własne mieszkanie, bo jak nie, to nie musisz się martwić paleniem w piecu, po prostu nieco dołożysz do czynszu).

wydatki

Czy zostanie ci coś z tego, byś mógł odłożyć na przyszłość? Raczej nie. Jeszcze nawet może ci braknąć. Jeżeli więc jesteśmy w związku z partnerem, to dobrze jeżeli jedna z osób w związku pracuje na najniższą krajową, to żeby ta druga osoba nie pracowała na najniższą krajową.
Bo to by było przecież ledwo ponad trzy tysiące na dwie osoby, a jeżeli posiadacie dziecko lub więcej dzieci, to mogłoby być bardzo ciężko. Jeżeli należysz do grona osób, które pracują za najniższą krajową, a zdecydowanie stwierdzasz, że takie wynagrodzenia nie wystarcza ci na miesięczne utrzymanie się, to z całą pewnością powinieneś pomyśleć o tym, by udać się do szefa i poprosić o nieco podwyżki.

Możesz wytłumaczyć, że pracujesz już jakiś czas w firmie, dobrze się sprawujesz, szybko pracujesz i inni cię chwalą. Jeżeli szef mimo to nie udzieli ci podwyżki, to z całą pewnością powinieneś pomyśleć o tym, by zmienić miejsce swojej pracy.
Nawet jeżelibyś zmienił pracę na taką, gdzie będziesz zarabiał o dwieście złotych więcej, dla ciebie może to być ogromny krok do przodu. Być może dzięki tym dodatkowym dwóm setkom twoja sytuacja miesięczna uległa by znacznej poprawie i być może byłbyś nawet w stanie odłożyć jakieś pięćdziesiąt złotych na drobny wydatek w swojej przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here