ile kosztuje wyrobienie paszportu

Podróżowanie po świecie jeszcze nigdy w historii ludzkości nie było tak proste i tanie, jak dzisiaj. Odkąd na początku dwudziestego wieku wynaleziono samolot, a w dalszej kolejności powstały linie lotnicze, które oferować zaczęły komercyjne loty nawet do najodleglejszych krajów, podróżowanie nabrało zupełnie nowego wymiaru. Z biegiem lat powstaje coraz więcej linii lotniczych, samoloty są w stanie latać coraz szybciej i na coraz dłuższych trasach. Z każdym rokiem uruchamiane są nowe destynacje.

A co najważniejsze ceny biletów nie stanowią problemu dla domowego budżetu

Dziś niemal każdy jest w stanie sobie pozwolić na lot samolotem. Będąc mieszkańcem Europy i jednego z krajów Unii Europejskiej możemy swobodnie podróżować do innych krajów członkowskich oraz do państw zrzeszonych w strefie Schengen. Jedyne czego potrzebujemy to ważny dowód osobisty wyrobiony w jednym z krajów członkowskich. Chcąc jednak odwiedzić kraj spoza strefy lub tym bardziej spoza Europy będziemy potrzebować paszportu. Co musimy zrobić, żeby go wyrobić? Jakie formalności spełnić oraz ile kosztuje wyrobienie paszportu? O tym w dalszej części tekstu.

Pierwsze, co musimy zrobić, żeby wyrobić paszport to zdjęcie, które będzie spełniać odpowiednie wymagana. Idąc do fotografa, wystarczy, że poinformujemy go, że potrzebne jest nam zdjęcie do paszportu. Będzie on doskonale wiedział, jak ma ono wyglądać, na jakim tle je zrobić i jaki musi mieć format. Potrzebne jest nam co prawda tylko jedno zdjęcie, ale fotograf standardowo da ich nam co najmniej 4 sztuki. W zależności od fotografa i od miasta zapłacimy za to od 20 do 45 zł. Wyrobienie zdjęcia nie trwa długo, raczej mała szansa, że będziemy musieli czekać dłużej niż trzydzieści minut.

paszport

Mając już zrobione zdjęcie kolejne co musimy zrobić, to dowiedzieć się gdzie w naszym mieście lub powiecie znajduje się biuro paszportowe. Musimy udać się tam osobiście. W przypadku wyrabiania paszportu osobie małoletniej wszystkie formalności może załatwić opiekun prawny, ale dzieci powyżej 5 roku życia powinny być z nim obecne w trakcie składania wniosku. Paszport dla dziecka to także konieczność podpisania się na wniosku przez oboje rodziców.

W biurze paszportowym w poczekalni powinny być wyłożone wnioski, które musimy wypełnić. Jeśli takich wniosków nigdzie nie znajdziemy trzeba podejść do okienka i o taki wniosek paszportowy poprosić. W gablotach w poczekalni znajdują się także dokładne wytyczne, które rubryki musimy wypełnić. Przed złożeniem wniosku musimy również uiścić opłatę za paszport. Niektóre biura paszportowe dają taką możliwość na miejscu w kasie. Najczęściej jednak z wypełnionym blankietem przelewu musimy udać się na pocztę lub do banku. A tam również odstać swoje w kolejce. Opłata za paszport w Polsce wynosi 140 zł.

Wielu wnioskodawców może jednak skorzystać z 50% zniżki

Zniżka dotyczy emerytów, rencistów, kombatantów, osób niepełnosprawnych, studentów (w każdym wieku) oraz dzieci powyżej 13. roku życia. Opłata za paszport dla młodszych dzieci to tylko 30 zł. Osoby posiadające kartę dużej rodziny mogą liczyć na dodatkowe 50% zniżki od każdej z wyżej wymienionych kwot. Zapłacić możemy także logując się na swoje konto w banku i robiąc przelew na dane podane na blankiecie. Jest to najszybsza z opcji, a także najtańsza. Na poczcie lub w banku zapłacimy dodatkową opłatę za przelew.

Mając już zdjęcie, dowód wpłaty oraz wypełniony wniosek o paszport ponownie udajemy się do biura paszportowego. Musimy mieć ze sobą oczywiście dowód osobisty, aby pracownik mógł zweryfikować naszą tożsamość. Jeśli posiadamy stary paszport to również powinniśmy go przynieść ze sobą. Zostanie on unieważniony. Aktualnie wyrabiane paszporty są biometryczne, więc w trakcie składania wniosku zostaną nam pobrane odciski palców.

wyrobienie paszportu

Czas oczekiwania na paszport może się znacznie różnić, zależy od liczby złożonych wniosków, ale nie powinno to trwać dłużej niż 30 dni. Orientacyjny czas oczekiwania zostanie nam przedstawiony w trakcie składania wniosku o paszport. Możliwe jest także samodzielne sprawdzanie na jakim etapie znajduje się realizacja paszportu. Na potwierdzeniu złożenia wniosku i paszport dostaniemy specjalny identyfikator i hasło oraz adres strony internetowej, na której będziemy mogli to zrobić.

Jeśli będziemy mieć szczęście to po odbiór paszportu będziemy mogli się udać już w ciągu kilku dni. Standardowo dokument ten wydawany jest na 10 lat dla osób dorosłych i dzieci powyżej 13 roku życia. W przypadku młodszych osób jest to tylko 5 lat.
Podsumowując koszt wyrobienia paszportu nie jest wysoki, a dzięki jego wyrobieniu niemal cały świat staje przed nami otworem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here