ile trwa wyrobienie paszportu

Mając paszport można swobodnie podróżować po całym świecie. Wiele osób z tego przywileju korzysta, dlatego jeśli my zamierzamy sobie lecieć na wakacje to trzeba sprawdzić czy nie potrzebny tam jest paszport. W Europie do większości krajów można wjechać bez paszportu. Jeśli jedziemy do Rosji to konieczny jest paszport, wiza i zaproszenie. W przypadku typowo wakacyjnych miejsc jak Turcja czy Egipt również bez paszportu nas nie wpuszczą.

Nie byłoby dobrze gdybyśmy zaplanowali sobie super wakacje i nagle na lotnisku nie przejdziemy przez odprawę, bo nie mamy paszportu. To jednak nie wszystko, bo to, że mamy paszport to jeszcze nic nie znaczy. Bardzo istotne będzie to czy paszport jest ważny. Jeśli jest ważny minimum sześć miesięcy to wtedy można podróżować. Najlepiej będzie wcześniej sprawdzić czy kraj, do którego się wybieramy ma jakieś przepisy odnośnie ważności paszportu i jeśli tak to trzeba się do tego dostawać. Nie chcemy przecież robić sobie niepotrzebnych problemów, bo o czymś zapomnieliśmy.

Dla kogo paszport?

Na pewno osoby dorosłe, które chcą podróżować po świecie muszą mieć paszport. Jeśli jest z nami nastolatek i powiedzmy, że jest to kuzyn albo siostrzeniec i chce paszport to muszą to załatwiać rodzice. Jeśli rodzice się rozwiedli to jedno i długie wyraża zgodę na to żeby paszport można było wyrobić. Trzeba o tym pamiętać i trzeba wcześniej pozałatwiać wszystkie formalności, bo nie chcemy przecież żeby były z tego powodu jakieś komplikacje, które tylko przedłużą nam czekanie na wydanie paszportu. Jeśli mamy małe dziecko to również ma być dla niego paszport.

W przypadku wyjazdu po Europie gdzie paszport nie jest konieczny trzeba wyrobić dowód nawet dla dwulatka. Ma być zdjęcie i wszystkie jego dane. Tak to właśnie wygląda w praktyce i urzędnicy będą to bardzo dokładnie sprawdzać. To też jest zabezpieczenie przed tym żeby dziecka nie wywozić z kraju, bo jedno z rodziców się na to nie zgadza. Nie pozostaje nam, zatem nic innego jak wcześniej poskładać wszystkie wnioski dla wszystkich członków rodziny i wtedy nie będziemy mieć z tym żadnych problemów.

paszport

Ile się czeka na paszport?

Trzeba uwzględnić ten czas, jeśli planujemy gdzieś szybko wyjechać. Wiele osób szuka dzisiaj ofert wakacyjnych na last minute i co się dzieje? Mamy super ofertę do egzotycznego kraju, ale tam nie pojedziemy, a dlaczego? Dlatego że nie mamy paszportu, a to nie jest tak, że dzisiaj idziemy do urzędu i otrzymujemy paszport. To jest o wiele bardziej skomplikowane i trzeba o tym pamiętać. Czas oczekiwania na paszport to do trzydziestu dni. Na pewno maksymalnie będziemy czekać na wydanie paszportu, jeśli zaczęliśmy wszystkie formalności załatwiać przed wakacjami.

Wtedy liczba chętnych osób, które składają takie wnioski jest bardzo duża i trzeba odczekać swoje. Gdyby było mniej osób to zdarzają się takie przypadki, że po tygodniu czy dwóch mamy już gotowy paszport i można jechać w świat. Na pewno nie otrzymamy go na miejscu i to zaraz. Tylko w ambasadzie polskiej w danym kraju można się o to starać i z takiego przywileju korzystają te osoby, które paszport zgubiły albo zniszczyły i teraz nie mają jak wrócić do kraju.

Musimy uzbroić się w cierpliwość, a wtedy na pewno zdążymy ze wszystkim na czas. Jeśli mamy styczeń i planujemy wyjazd w czerwcu to na spokojnie można będzie wszystkie formalności pozałatwiać i na pewno się z tym czasem wyrobimy. Paszport jest ważny na dziesięć lat, dlatego warto go sobie wyrobić nawet, jeśli nie planujemy zbyt dalekich względów. Dzisiaj nie, ale jutro czy za rok może się to zmienić, dlatego warto być przygotowanym na wszystko, a wtedy żadna sytuacja nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

wyrobienie paszportu

Wniosek na paszport

Wniosek na paszport trzeba będzie złożyć w urzędzie wojewódzkim. Musimy wypełnić wszystkie dane i bardzo dokładnie je sprawdzić. Nie może być tam nawet małego błędu, bo jeśli tak się stanie i urzędnicy będą dane weryfikować to może nam się ten okres wyczekiwania wydłużyć, a to nie ma sensu. Zdjęcie zrobimy u fotografa, dlatego nie musimy się interesować jego wymiarami. Idziemy mówimy, że chcemy zdjęcie do paszportu i mamy je takie jak trzeba.

Jeśli chodzi o opłaty to wszystkie osoby dorosłe muszą płacić 140 zł, a w przypadku studentów i dzieci ta opłaca się nieco mniejsza i wynosi 110 zł. Nie jest to wysoka kwota, ale jeśli mamy czteroosobową rodzinę to na dzień dobry trzeba będzie wydać całkiem sporo pieniędzy, dlatego można to sobie rozłożyć w czasie i składać wnioski raz w miesiącu. Tylko tak trzeba robić żeby wystarczyło nam na to czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here