ile zarabia informatyk

W dziejach dzisiejszego świata prawie każdy człowiek może pozwolić sobie na wybór wymarzonych studiów. Jednym z najpopularniejszych kierunków studiów jest informatyk. Gdy chcemy w przyszłości zajmować się obróbką grafiki, wybieramy kierunek o nazwie Grafik Komputerowy. Gdy chcemy zajmować się pisaniem programów i lubimy posługiwać się językami programowania, powinniśmy wybrać programistę.

Najważniejsze pytanie brzmi jednak: Ile zarabia informatyk?

Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele czynników wpływa na wynagrodzenie osoby, która pracuje w dziale IT.
Najważniejsze czynniki to przede wszystkim:
-Doświadczenie
-Wykształcenie
-Region
-Kierunek (np. Grafik)

Zacznijmy może od opisania poszczególnych kierunków:

Grafik

To osoba zajmująca się obróbką grafiki, zdjęć i wideo. Często zatrudniany jest do obróbki profesjonalnych zdjęć. Grafik zajmuje się także tworzeniem różnego rodzaju banerów, świetnie odnajduje się także w projektowaniu stron internetowych. Taką osobę powinien cechować spokój i opanowanie. Niektóre czynności wymagają bardzo dużej precyzji i zajmują sporo czasu. Kwestia zarobkowa w przypadku grafika bardzo różni się na terenie województw.

Dużo zależy też od doświadczenia oraz posiadanego stanowiska. Oczywiste jest to, że grafik zajmujący się obróbką prostych zdjęć prywatnych zarobi dużo mniej niż osoba, na barki której spada odpowiedzialność za poprawny wygląd bardzo popularnej strony internetowej. Wiadomo też, że największe zarobki uzyskamy w większych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa. Jeśli jednak mielibyśmy uśrednić zarobki wszystkich grafików w Polsce to ok. 4500 zł.

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że jedni mogą zarabiać na przykład 20 000 zł, a inni mizerne jak na dzisiejsze standardy 2000 zł. Aby otrzymać jak najlepsze wynagrodzenie powinniśmy skończyć dobre studia na renomowanej uczelni. Najlepiej zawalczyć o tytuł magistra, który w większości firm jest zupełnie wystarczający. Należy pamiętać również, że nici z tego, że mamy bardzo dobre wykształcenie, jak nasze umiejętności będą pozostawiały dużo do życzenia. Warto również wspomnieć, że praca ma sprawiać nam przyjemność, a nie ma być jedynie źródłem utrzymania. Grafik to nie zawód dla każdego!

informatyk zarobki

Programista

To osoba zajmująca się pisaniem aplikacji, programowaniem działania różnych urządzeń. Role programistów są bardzo zróżnicowane, ze względu na mnogość języków programowania.
Najważniejsze języki jakie wyróżniamy to:
-Java
-Java Script
-Python
-C++
I wiele, wiele więcej.

Java
To najpopularniejszy język programowania, ponieważ aktualnie używa go ponad 9 milionów programistów. Na rynku istnieje od ponad 20 lat, ale jego popularność nadal jest bardzo duża, ze względu na prostotę i ogromne możliwości. Język ten używany jest zazwyczaj do tworzenia aplikacji na androida.

Java Script
Jest to również bardzo popularny język programowania. Został stworzony z myślą uatrakcyjnienia przeglądania stron. Stosowany jest w HTML’u jak i również ostatnio w framework-u. Jego ogromną zaletą jest kompatybilność z prawie każdą przeglądarką.

Python
To język programowania, który jest przeznaczony dla doświadczonych programistów. Jego nazwa pochodzi od słynnej grupy komediowej Monty Pythona. Jest bardzo rozbudowany, ale można go się dosyć łatwo nauczyć, ze względu na to, że jest oparty głównie na języku angielskim co ułatwia pracę. Na dodatek w internecie znajdziemy mnóstwo poradników na jego temat. Warto spróbować!

C++
Język ten jest następcą słynnego C. C++ jest bardzo starym jednak nadal używanym językiem programowania. Na jego podstawie powstało wiele innych języków, takich jak chociażby wspomniana wyżej Java.

informatyk

Jak widać zróżnicowanie w dziedzinie programisty jest bardzo duże. Jako iż tak jest, ciężko wskazać jednoznacznie jakie są zarobki programisty. Uśredniając można podać następujące statystyki:
-Programista Java – zarobki wahają się od 4500 zł do 12000 zł, przy czym mediana wynosi ok. 7000 zł. Wartość wynagrodzenia rośnie wraz z doświadczeniem oraz zajmowanym stanowiskiem.
-Programista Java Script – wynagrodzenie waha się od 5000 zł do nawet 14000 zł, przy czym mediana wynosi ok. 8000 zł.
-Programista Python – zarobki wynoszą od 4000 zł do 10000 zł, przy czym mediana wynosi ok. 6500 zł.
-Programista C++ – wartość wynagrodzenia wynosi od 5000 zł do nawet 15000 zł, przy czym średnia wartość wynosi ok. 8000 zł.

Jak widać wynagrodzenia informatyków są całkiem zacne. Jeżeli tylko interesujesz się informatyką, warto rozważyć studia w tym kierunku. Zainteresowanie na rynku powinno z czasem jeszcze bardziej rosnąć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here