ile powinien jeść noworodek

Powitanie na świecie małego potomka, nowego członka rodziny, zawsze jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku młodych rodziców, którzy nie posiadają więcej dzieci, a co za tym idzie – nie mają zbyt wiele doświadczenia w kwestii wychowywania maluchów ani dbania o nie. Zazwyczaj są więc oni pełni wątpliwości. Boją się każdego, nawet najmniejszego symptomu mogącego wskazywać, że coś jest nie do końca w porządku.

Zazwyczaj zakupują oni tysiące poradników dla młodych rodziców (mających ich przygotować do tejże roli), czytają setki artykułów w specjalistycznych czasopismach (dotyczących rozwoju małych dzieci oraz tego, jak je wychować oraz jak o nie zadbać) lub internecie, na tematycznych forach internetowych zadają innym, bardziej doświadczonym od siebie rodzicom setki miliony pytań, takich jak „ile powinien jeść noworodek?„, „jaka jest prawidłowa waga trzymiesięcznego malucha?”, „czym karmić noworodka?”, „ile godzin na dobę powinien spać noworodek?”, „jakie ubranka kupić noworodkowi?” czy „ile razy na dobę noworodek powinien robić kupkę?”. Czy fora internetowe aby na pewno są najlepszym źródłem informacji? Jeśli nie tam, to gdzie ich szukać? Kto może być najbardziej pomocny i najskuteczniej rozwiać wątpliwości młodych, niedoświadczonych rodziców?

małe dziecko je

Na początek przestrzegamy – nie warto poszukiwać informacji na forach internetowych. Młodzi rodzice, starajcie się jak tylko możecie unikać tego źródła informacji. Dlaczego? Zapewne zdaje się Wam, że zawarte na forach czy licznych stronach internetowych dane wyglądają bardzo profesjonalnie i powinny być prawdziwe. Oprócz tego, zadając pytanie na forum otrzymujecie przecież odpowiedź od innych, bardziej doświadczonych rodziców – dlaczego mieliby więc oni nie mieć racji?

Przecież udzielane przez nich odpowiedzi wyglądają według Was zapewne bardzo wiarygodnie. Przestrzegamy – rzadko kiedy faktycznie są one wiarygodne. Bardzo często „doświadczeni” rodzice wypowiadają się na tematy, o których nie mają pojęcia. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że każde dziecko rozwija się zupełnie inaczej, w swoim własnym, indywidualnym tempie. Dlatego też porównywanie procesu rozwoju dwojga różnych dzieci nigdy nie może przynieść dobrych rezultatów.

Jeśli więc już koniecznie chcecie szukać informacji w internecie, korzystajcie tylko z porad zawartych na profesjonalnych stronach internetowych. Niejednokrotnie są one moderowane przez lekarzy specjalistów, dlatego przede wszystkim one są właśnie najbardziej wiarygodne. Bardzo często na tego typu stronach internetowych lekarze pediatrzy osobiście udzielają odpowiedzi pełnym wątpliwości młodym rodzicom.

Czy poradniki w formie książkowej są wiarygodnym źródłem informacji?

Cóż, zdawać by się mogło, że tak. Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo często informacje zmieniają się bardzo szybko – każdego dnia dokonywane są setki specjalistycznych badań czy obserwacji, których wyniki mogą mieć znaczący wpływ na postrzeganie wielu kwestii. Tak samo jest również z rozwojem dzieci. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybieranie poradników jak najświeższych i jak najbardziej aktualnych, a więc najnowszych możliwych wydań poszczególnych poradników.

W przypadku poradników pojawia się jeszcze jedna, problematyczna kwestia – bardzo często młodzi, niedoświadczeni rodzice zakupują ich dosłownie setki (a nawet tysiące!), zaczytują się w nich godzinami i zdaje się im, że wiedzą już wszystko, co powinni wiedzieć na temat wychowania nowego członka rodziny.
Niestety, jest to błędne podejście. Rodzice z głowami nabitymi informacjami pozyskanymi ze zdobytych w księgarniach poradników porównują każdy jeden dzień życia ich dziecka do tego, co przeczytali w książce. Dane z zawartych tam tabelek czy wykresów traktują jak świętość i porównują je do cech, które wykazuje ich dziecko.

noworodek

Jeśli tylko coś nie zgadza się z danymi z książek, wpadają oni niejednokrotnie w panikę. Niesłusznie! To, że nasze dziecko w danym okresie życia waży o kilkanaście dekagramów mniej lub więcej niż „powinno” wcale nie oznacza, że rozwija się ono nieprawidłowo i posiada problemy ze zdrowiem. Jak już wspomniano, każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie i zazwyczaj zauważalne są dość duże różnice między poszczególnymi dziećmi.

Nie można porównywać dzieci w kwestii rozwoju. To, że jedno rozwija się nieco inaczej niż drugie nie jest równoznaczne z żadnymi nieprawidłowościami czy problemami zdrowotnymi i każdy lekarz pediatra może to potwierdzić. Jeśli tylko młodzi rodzice posiadają jakiekolwiek wątpliwości, powinni zawsze zwracać się z pytaniem do lekarza pediatry dbającego o zdrowie ich dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here