ile kosztuje przerejestrowanie samochodu

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Takie pytanie zadaje sobie z pewnością każdy młody kierowca, którego prędzej czy później to czeka. Wiadomo jak jest. Zdajemy prawo jazdy, odbieramy nasz przysłowiowy „plastik”, ale przygoda z wydatkami się na tym nie kończy. O nie, to byłoby zbyt piękne. Wiadomo, że młody kierowca wybierając swój pierwszy pojazd, postawi na samochód z rynku wtórnego.

Rzadko kiedy zdarza się, aby ktoś od razu zakupił sobie nowe auto. Nie chodzi tu tylko o sprawy finansowe, ale również zwyczajne obawy. Zaczynając przygodę z motoryzacją, chcemy nabrać doświadczenia za kółkiem, dlatego często stawiamy na niezbyt drogie samochody używane.

Ale nie tylko młodzi kupują używane samochody. Mało kogo stać na samochód z salonu. To wydatek zazwyczaj oscylujący w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego większość samochodów kupowanych w naszym kraju, to właśnie samochody nabywane na rynku wtórnym. A jak powszechnie wiadomo, samochód używany miał poprzedniego właściciela, który musiał go zarejestrować.

W naszym interesie jest więc przerejestrowanie nowego nabytku. Poza tym, że wiąże się to z masą formalności, jeżdżeniem po urzędach, starostwach i innych miejscach tego typu, traceniem cennego czasu na stanie w kolejkach, czy też często z podniesionym ciśnieniem, generuje to także dodatkowe koszta. No bo wiadomo, to że wydaliśmy na samochód nie wystarczy. Ale spokojnie, nie taki diabeł straszny jak go malują. Oczywiście nikt nie obraziłby się, gdyby kosztowało to mniej, ale cóż, nic z tym nie możemy zrobić.

W takim razie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Wszystko zależy od kilku czynników. Rozważmy kilka opcji.

1) Samochód krajowy, kupiony w tym samym powiecie, w którym mieszkamy. Koszty jego rejestracji będą najniższe, ponieważ w tym przypadku nie ma konieczności wymiany tablic rejestracyjnych ani nalepki kontrolnej. Oszczędzamy więc około 100 złotych. Podstawowy koszt rejestracji wynosi zazwyczaj 180,50 zł ale w naszym przypadku będzie to około 81 zł. Nie tak drogo prawda?

auto

2) Samochód kupiony w innym powiecie to wyżej wspomniany koszt 180,50 zł. Tutaj już konieczna jest wymiana tablic na nowe. Tablice standardowe będą nas kosztowały 80 zł. Inaczej sprawa się ma w przypadku tablic indywidualnych, czyli takich, o których sami decydujemy. Możemy na nich napisać dowolny tekst, oczywiście taki, który będzie spełniał podane kryteria. Nie będziemy się w to zagłębiać. Interesują nas przede wszystkim koszta. A te są niemałe, bowiem indywidualne tablice to zachcianka, za którą musimy zapłacić aż 1000 złotych! Czy jest to tyle warte? Nie powiedziałbym. Mało kto zwraca na to uwagę, ale każdy robi co chcę.
Zanim przejdziemy do trzeciego, ostatniego przypadku, powiedzmy sobie w ogóle za co płacimy.
-80 lub 1000 zł za tablice
-54 zł to koszt dowodu rejestracyjnego
-13,50 zł to pozwolenie czasowe, potrzebne nam jest, gdy oczekujemy na prawidłowy dowód
-18,50 zł za nalepkę kontrolną, taką umieszczaną na przedniej szybie pojazdu
-12,50 zł nalepki legalizacyjne na tablicach
-2 zł to opłata ewidencyjna

To daję nam kwotę 180,5 zł. W większości przypadków tyle to kosztuje. Kiedy kosztuje więcej? Ano tak jak wspomniałem wtedy, gdy zażyczymy sobie indywidualnych tablic. Ale jest jeszcze jeden przypadek. I właśnie do niego teraz przejdziemy,

3) Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy. Koszta poszczególnych elementów praktycznie nie zmieniają się. Ale zarejestrowanie takie pojazdu wyniesie nas 256 złotych. Dlaczego? Dlatego że, po pierwsze opłata ewidencyjna wzrasta aż o 50 groszy! Ale jak można się domyślić, nie jest to głównym powodem wzrostu kosztów rejestracji. Otóż, aby zarejestrować samochód z zagranicy, zazwyczaj jesteśmy zobowiązani do wyrobienia nowej, polskiej karty pojazdu.

przerejestrowanie samochodu

Dokument praktycznie nieużywany, ale taki mamy obowiązek. Za wyrobienie karty pojazdu musimy zapłacić 75 złotych. Oczywiście nie obędzie się bez dodatkowych formalności i nerwów, ale to chyba normalne przy załatwianiu jakichkolwiek spraw urzędowych. Ale powiedzmy sobie szczerze, kupując auto sprowadzane z zagranicy, zazwyczaj oszczędzamy dość znaczną sumę. Więc czym jest w stosunku do tego 75 złotych? No właśnie, nic wielkiego.

Przejdźmy do krótkiego podsumowania i zadajmy sobie jeszcze raz pytanie, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?
Odpowiedź brzmi: od 81 złotych, do nawet 1176 złotych. Wszystko zależy od tego skąd pochodzi samochód, gdzie został kupiony, czy musimy zmieniać tablice, a jeśli tak to na jakie. 1176 zł to kwota jaką zapłacimy za rejestrację pojazdu z zagranicy z tablicami indywidualnymi. Tak więc, jeśli chcemy zaoszczędzić na tej czynności, szukajmy auta jak najbliżej, i unikajmy zbędnych „bajerów” typu tablice za 1000 zł.
A teraz, zabierzmy się do roboty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here