strażak

Strażak jest zawodem szczególnym. Do jego obowiązków należy ratowanie ludzkiego życia w sytuacji zagrożenia. Straż Pożarna cieszy się rekordowo wysokim zaufaniem społecznym, a strażacy, postrzegani są jako swego rodzaju bohaterowie, którzy zawsze szybko przyjeżdżają z pomocą na miejsce pożarów i nieszczęśliwych wypadków.

Niemal każdy mały chłopiec marzy o zostaniu w przyszłości strażakiem

Praca polegająca na pomaganiu ludziom i umożliwiająca wykazanie się odwagą jest dla dzieci bardzo atrakcyjna, ale również wielu dorosłych ludzi wiąże swoją przyszłość właśnie z zawodem strażaka. Jaka jest specyfika tej pracy, jakie należy mieć do niej kwalifikacje i ile zarabia strażak? Postarajmy się pokrótce omówić te kwestie.

Główną i tradycyjną rolą strażaka jest gaszenie pożarów, prowadzenie ewakuacji ludzi oraz identyfikowanie zagrożenia pożarowego w celu wyeliminowania ryzyka pożaru. Strażacy pomagają również w przypadku innego rodzaju katastrof – w Polsce najczęściej są to powodzie i huragany, w innych krajach akcje ratownicze prowadzi się także w związku z trzęsieniami ziemi i wybuchami wulkanów.

Rolą strażaka jest ewakuowanie ludności z terenu, który zagrożony jest katastrofą. Jeśli katastrofa już miała miejsce, strażacy ratują ludzi, np. odgruzowując ruiny zawalonych budynków, dbają o bezpieczeństwo akcji ratunkowych, chronią mienie. Strażacy przeprowadzają również akcje na miejscu poważniejszych wypadków drogowych, kolejowych, lotniczych – wszędzie gdzie konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, który umożliwi ratowanie ludzi.

ile zarabia strażak

Zawód strażaka przez swą specyfikę wiąże się z dużym ryzykiem utraty życia lub zdrowia. Każdy, kto rozważa jego podjęcie musi o tym pamiętać. Konieczna jest duża odporność psychiczna, wymagana do sprawnego przeprowadzenia akcji ratowniczej i pracy na miejscu tragicznych w skutkach wypadków i katastrof. Oczywiście nie każdy strażak uczestniczy bezpośrednio w akcji ratowniczej – są i tacy, którzy pracują przy biurku, zajmują się dowodzeniem albo kierowaniem wozem strażackim.

Zarobki strażaka są bardzo zróżnicowane, w zależności od stanowiska i stażu

Najniższy zarobek strażaka to tylko 1800 zł netto, a średni – 2400 zł. Komendant komendy w dużym mieście może liczyć na 7500 zł netto, ale tak dobrze płatnych stanowisk jest bardzo mało. Ogólnie zawód strażaka nie należy do najlepiej płatnych, biorąc pod uwagę warunki pracy i podejmowane ryzyko, a osoby często decydują się na niego bardziej z powołania niż z pobudek materialnych.

Jeśli kogoś nie odstrasza charakter pracy strażaka, będzie zainteresowany tym, w jaki sposób można zdobyć tę pracę. Istnieją na to trzy sposoby. Jednym z nich jest zatrudnienie się w jednostce straży pożarnej na okresie próbnym. Jeśli przejdziemy go pomyślnie i nasze umiejętności zostaną docenione, będziemy musieli udać się następnie na szkolenie pożarnicze. Drugą możliwością jest złożenie papierów do szkoły aspiranckiej.

Po dwóch latach nauki uzyskamy tytuł technika pożarnictwa i stopień młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej. Ostatnia z opcji to studia wyższe w Warszawie, na których kształci się kadrę oficerską. Absolwent studiów otrzymuje tytuł inżyniera pożarnictwa i stopień młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej. Każdy kandydat na strażaka musi przejść zaawansowane testy z wydolności oraz sprawności fizycznej i psychicznej.

strażacy

Pozwalają one na określenie, czy osoba ta jest zdolna do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Kandydat na strażaka musi być osobą niekaraną, posiadać polskie obywatelstwo oraz przynajmniej średnie wykształcenie. Po pomyślnym przejściu wszystkich etapów strażak zatrudniany jest do trwającej 3 lata służby przygotowawczej.

Zawód strażaka jest zatem niełatwy i niezbyt dobrze wynagradzany. Ze względu na swoją specyfikę nie można jednak stanowczo go odradzać – wielu ludzi widzi siebie w roli strażaka i jeśli praca ta pozwoli im się zrealizować, pomimo wszystkich jej wad, z pewnością powinni postarać się o jej podjęcie. Warto pamiętać o tym, że strażacy są niezbędni i niezastąpieni w określonych sytuacjach.

Ktoś musi wykonywać ich pracę i bardzo dobrze, że wciąż wielu młodych ludzi widzi swoją przyszłość w tym zawodzie. Uznanie społeczeństwa i zaufanie, jakim cieszą się strażacy to również istotna niematerialna wartość – zawód strażaka jest pod tym względem prestiżowy. Zapotrzebowanie na usługi strażaków będzie istniało zawsze, dlatego można uznać, że praca w tym zawodzie będzie bardzo stabilna, niezależna od aktualnej sytuacji gospodarczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here