ile zarabia psycholog

Psychologia od wielu lat niezmiennie cieszy się sporą popularnością wśród młodych osób podejmujących studia na uczelniach wyższych. W czym tkwi tajemnica tego popularnego kierunku? Nie ulega wątpliwości, że psychologia, która jest nauką o wyższych czynnościach psychicznych, wiele osób fascynuje i zachęca do poznania tajemnic ludzkiego umysłu. Psychologia z pewnością jest fascynującą dziedziną nauki, a zawód psychologa cieszy się coraz większym poważaniem wśród społeczeństwa.

Psycholog zajmuje się badaniem ludzkiej psychiki, świadczeniem pomocy psychologicznej w wielu obszarach życia, doradza i motywuje do działania. Nie brakuje chętnych osób, które marzą o studiowaniu psychologii. To bez wątpienia niezwykle ciekawy kierunek, na którym można zdobyć wiele przydatnych umiejętności. Wiedza zdobyta na psychologii z pewnością również przyda się w życiu prywatnym. Nie wszyscy absolwenci psychologii pracują w zawodzie. Warto jednak podkreślić, że wiedza i umiejętności zdobyte na psychologii przydają się w wielu różnych obszarach życia.

Dobrym przykładem jest praca sprzedawcy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że dobry sprzedawca powinien znać pewne techniki wpływania na innych. Wówczas jest w stanie przekonać klienta do zakupu produktu. Tak naprawdę trudno znaleźć dziedzinę, w której psychologia nie ma praktycznego zastosowania. Psycholog może pracować w różnych miejscach. Wiele osób kojarzy psychologa z terapeutą, który pomaga rozwiązać rozmaite problemy oraz zajmuje się terapią zaburzeń psychicznych.

psycholog

Jednak prawda jest taka, że psycholog nie musi koniecznie pracować jako terapeuta. Wykształceni psychologowie znajdują również zatrudnienie w firmach i przedsiębiorstwach. Ich doniosła rola polega na dokonywaniu oceny przydatności kandydatów na określone stanowisko pracy, zapewnianiu pracownikom odpowiednich warunków pracy zgodnych z zasadami ergonomii oraz diagnozowaniu obecnych pracowników. Psychologia pracy jest jedną z wielu subdyscyplin psychologii. Psycholog może również zajmować się sportowcami.

Nie o dziś bowiem wiadomo, że oprócz doskonałego przygotowania fizycznego zawodników kluczowe okazuje się także odpowiednie nastawienie psychiczne. Stres, negatywne emocje oraz presja ze strony kibiców mogą stać się przyczyną porażki nawet najlepszego sportowca.
Psycholog pracuje ze sportowcami pod kątem motywacji. Przeprowadza także trening redukcji stresu. Powszechnie stosowaną metodą wśród sportowców jest także biofeedback. Biofeedback to nowa metoda wpływania na pracę mózgu za pomocą nowoczesnej aparatury. Treningi biofeedback pomogły wielu sportowcom w osiągnięciu sukcesu. A zatem psycholog nie musi wcale pracować w służbie zdrowia.

Ile zarabia psycholog?

To dobre pytanie, a odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Zarobki psychologa zależą oczywiście od miejsca pracy, doświadczenia oraz dodatkowych kwalifikacji. Psycholodzy pracujący w szkołach i innych placówkach oświatowych podlegają Karcie Nauczyciela, a więc ich zarobki są takie same jak w przypadku nauczycieli i pedagogów. Służba zdrowia nie cieszy się zbyt dobrą opinią odnośnie zarobków. Młody psycholog po studiach nie zarobi fortuny, pracując w szpitalu.

lekarz

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku psychologów z większym doświadczeniem, którzy posiadają dodatkowe certyfikaty oraz mają ukończoną specjalizację w zakresie psychologii klinicznej. Zawsze można pomyśleć również o otwarciu własnej działalności. Dobry psycholog może dużo zarobić w prywatnych gabinecie. Musi jednak odpowiednio się o to postarać. Klienci nie zawsze walą drzwiami i oknami, a psychoterapeutów nie brakuje.

Warto jednak wspomnieć, że zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc psychologiczną jest naprawdę duże. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że wizyta u psychologa może okazać się niezwykle pomocna. Początki bywają trudne, ale z czasem można liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Na wysokie wynagrodzenie mogą również liczyć psycholodzy pracujący w firmach i przedsiębiorstwach. W tym przypadku specjaliści od badania wyższych czynności psychicznych zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku psychologów sportowych.

Absolwenci psychologii mogą pracować w różnych miejscach. Możliwości jest wiele. Każdy magister psychologii musi wybrać własną ścieżkę rozwoju i konsekwentnie nią podążać. Psycholog jest zawodem zaufania publicznego, podobnie jak lekarz, nauczyciel lub adwokat. Psycholog powinien cały czas się uczyć i dbać o rozwój swoich kompetencji. Pod tym względem przypomina lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here