kierowca tira

Kierowca tira to zawód szczególny – specyficzny i wymagający, ale również gwarantujący sporą niezależność i niezłe zarobki. Każdy kto rozważa zdobycie uprawnień do kierowania samochodem ciężarowym, aby rozpocząć pracę w branży, powinien wcześniej z uwagą zapoznać się ze specyfiką tego zawodu, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Polska jest europejskim potentatem na rynku transportowym. Nasz kraj posiada rekordową ilość firm świadczących usługi transportowe, a samochody z polskimi rejestracjami przemierzają drogi wszystkich krajów kontynentu, docierając czasem nawet do niektórych krajów azjatyckich. Globalizacja gospodarki, nowe inwestycje zagraniczne, coraz powszechniejszy handel internetowy – wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na usługi transportu towarów jest coraz większe.

Kierowca tira to obecnie bardzo poszukiwany zawód i nie należy obawiać się o brak perspektyw przez wiele najbliższych lat. Nic nie wskazuje na to, aby jakikolwiek inny rodzaj transportu miał zdetronizować transport kołowy, który jest najczęściej wybieraną opcją. Również w przypadku innych rodzajów transportu – kolejowego, morskiego, lotniczego – korzysta się z ciężarówek, aby dostarczyć towar najpierw do portu, terminala lub na lotnisko, a także na ostatnim etapie transportu – bezpośrednio do odbiorcy. Pomimo generowanych przez auta hałasu, zanieczyszczeń i korków nie sposób uniknąć transportu drogowego i będzie tak jeszcze na pewno przez wiele lat.

tir

Praca kierowcy tira może wyglądać różnie, w zależności od firmy, dla której pracuje i rodzaju podejmowanych zleceń. Tiry są często utożsamiane z autami jeżdżącymi w długie trasy zagraniczne – nawet do Hiszpanii, Grecji, czy Kazachstanu. Kierowcy tych aut spędzają większość życia poza domem, śpiąc zazwyczaj w aucie na parkingach i mając tylko kilka dni wolnego między kolejnymi wyjazdami. To oczywiście prawda, ale nie całkowita. Tiry obsługują również wiele krótszych krajowych tras.

Niektóre z nich wymagają kilkudniowego pobytu poza domem, ale w wielu wypadkach kierowca codziennie wraca do siebie. Czasem trasa obsługiwana przez tira jest bardzo krótka – łączy ze sobą sąsiednie magazyny albo zakład produkcyjny z pobliską stacją kolejową. Wtedy kierowca bardzo niewiele czasu spędza na faktycznym prowadzeniu auta i codziennie wraca do swojego domu. Można uznać, że zawód kierowcy tira otwiera tak zróżnicowane możliwości organizacji swojej pracy, że każdy może poszukać oferty dopasowanej do swoich preferencji.Najistotniejszą kwestią przy rozważaniu zatrudnienia w określonym zawodzie jest oczywiście wynagrodzenie.

Ile zarabia kierowca tira?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na wynagrodzenie wpływa zbyt wiele zmiennych. Najważniejszą z nich jest ilość przepracowanych godzin – kierowcy często pracują na własnej działalności, a nie na etacie, dlatego ich zarobki uzależnione są od liczby wykonanych zleceń. Duży wpływ ma na to także opisana wyżej specyfika pracy – kierowca wyjeżdżający na kilka tygodni na trasy zagraniczne zarobi znacznie więcej od kierowcy jeżdżącego codziennie na krótkiej trasie w pobliżu swojego domu, gdyż to ten pierwszy bardziej poświęca się pracy, decydując się na rozłąkę z rodziną i swoiste życie „koczownicze”.

Jak pokazują najnowsze raporty, kierowca tira pracujący na trasach krajowych zarabia średnio 6200 zł brutto, podczas gdy kierowca na trasach międzynarodowych może liczyć na około 8600 zł brutto. Dodatkowe kwalifikacje mogą podnieść wynagrodzenie do ponad 9000 zł brutto – chodzi tu o uprawnienia ADR (dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych) oraz komunikatywną znajomość języka obcego, umożliwiająca porozumiewanie się za granicą.

ile zarabia kierowca tira

Należy uznać, że kierowca tira to dobrze wynagradzany zawód, jednak trzeba też pamiętać o związanych z nim problemach. Współczesne samochody ciężarowe są wprawdzie wygodne, klimatyzowane i zawierają szereg udogodnień, ale i tak spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej oraz praca często w niestandardowych godzinach zapewne odbiją się negatywnie na zdrowiu kierowcy.

Ewentualna rozłąka z rodziną również może być demotywująca. Do niewątpliwych zalet zawodu należy natomiast brak szefa „nad głową” i pewna niezależność w wyborze trasy i miejsca postoju. Kierowca ciężarówki to atrakcyjny zawód dla introwertyków, którzy cenią sobie samotność, a także dla osób z zamiłowaniem do podróży, którzy lubią spędzać czas w drodze. Każdy, kto rozważa wybór tego zawodu, powinien dobrze się nad tym zastanowić, a także omówić tę kwestię ze swoimi najbliższymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here