Mleko dla niemowląt – podstawowe informacje

Dla każdego dziecka najlepszym pożywieniem jest przez pierwsze kilka miesięcy jego życia niewątpliwie pokarm matki. Karmienie piersią w niektórych wypadkach bywa jednak zwyczajnie niemożliwe. W takich sytuacjach podawane jest modyfikowane mleko dla niemowląt. O jego skład dbają producenci tego typu mieszanek.

Czym jego zastępcze mleko dla niemowlaka?

Naturalne mleko matki, w momencie, gdy ta nie jest już w stanie karmić malucha, musi zostać zastąpione innym pożywieniem. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy dziecko wykazuje alergię na naturalny pokarm lub cierpi na jakąś chorobę związaną z układem trawiennym. W tym celu podaje się specjalną wersję takiego produktu, który można zakupić w aptekach. Mieszanka ta przygotowywana jest niezwykle starannie, z dbałością o zdrowie małego człowieka oraz jego wciąż wrażliwy i rozwijający się układ pokarmowy. Dobre mleka dla niemowląt można zatem podawać bez żadnych obaw. Ich skład zapewnia dokładnie to, co jest maluszkowi potrzebne. Nie należy więc martwić się, że dziecku zabraknie ważnych składników odżywczych czy witamin. Na dodatek modyfikowane mieszanki zazwyczaj nie posiadają rozmaitych alergenów, np. glutenu. Warto pamiętać również, że mleko jest dla dziecka w pierwszych miesiącach życia zarówno jedzeniem, jak i piciem. Po ukończeniu mniej więcej pół roku maluchowi rozszerza się stopniowo jadłospis, jednak mleko następne nadal stanowi bardzo ważną część jego diety.

Jak wybrać mleko dla niemowlaka?

Rodzice, którzy chcą podać swojemu dziecku mieszankę modyfikowaną, mają często problem z jej doborem. W aptekach i sklepach jest do kupienia wiele takich produktów. Pojawiają się zatem wątpliwości, bardzo zresztą uzasadnione, biorąc pod uwagę wiek i etap rozwoju malucha. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest w tym wypadku konsultacja z pediatrą. Lekarz powinien pomóc dokonać najlepszego wyboru i wskazać, które mleko dla niemowląt należy podać. Karmienie dziecka nieodpowiednim produktem może bowiem skutkować jego niedożywieniem, anemią, niedoborami mikroelementów i makroelementów, problemami rozwojowymi, uczuleniem, chorobą. Zdarza się bowiem, że maluch jest alergikiem, w związku z czym wymaga specjalnej, leczniczej wersji mleka zastępczego. Lepiej zatem nie podejmować tak ważnej decyzji samodzielnie, zwłaszcza gdy nie jest się specjalistą i nie posiada na ten temat wystarczającej wiedzy.

Rodzaje mleka dla niemowląt

Pierwszy rok życia to okres, kiedy człowiek rośnie w najszybszym tempie. Dochodzi w tym czasie do potrojenia wagi urodzeniowej. Trzeba zatem dostarczać małemu organizmowi wszystko, co niezbędne jest do rozwoju poszczególnych układów. Pokarm spożywany w wieku niemowlęcym może mieć ogromne przełożenie na zdrowie dziecka w późniejszych latach jego życia. Dobre mleka dla niemowląt spełniają wszystkie te potrzeby i warunki. Przez pierwsze pół roku maluch dostaje więc wersję początkową (z symbolem 1). W kolejnych etapach trzeba już zaopatrzyć się w tzw. następne mleko dla niemowlaka (oznaczone na opakowaniu jako 2), a po ukończeniu roku – w wersję 3. Należy pamiętać, że dla dzieci z uczuleniami wybiera się hypoalergiczne mleko dla niemowląt, które posiada łatwiejsze do strawienia białko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here