Jak właściwie wybrać wkład kominkowy?

0
1793

Na odpowiednie ogrzanie budynku wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest właściwie dobrany wkład do kominka. Jego wybór nie jest wcale takie prosty jak mogłoby się to wydawać. Dlatego warto jest wiedzieć czym się kierować przy wyborze odpowiedniego wkładu do kominka.

Rodzaje wkładów kominkowych

Przede wszystkim warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele wkładów do kominków. To co je od siebie różni to przede wszystkim ich odporność na działanie różnego rodzaju czynniki. Dlatego też do wyboru są wkłady kominkowe wykonane z blachy żaroodpornej lub z blachy kwasoodpornej. Dodatkowo do wyboru są wkłady do kominków o różnym kształcie. Producenci oferują wkłady jedno lub dwuścienne, a poza tym także te w kształcie owalnym.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Przy wyborze wkładu kominkowego przede wszystkim należy stwierdzić jakie dokładnie paliwo będzie używane do ogrzewania budynku. To właśnie do paliwa powinien być dobrany odpowiedni wkład. Dzięki temu można mieć pewność, że wkład kominkowy będzie działał nie tylko skutecznie, ale także bezpiecznie.

W związku z tym bardzo istotne jest to jakie kotły do ogrzewania są stosowane w budynku. Czy są to kotły na paliwo stałe, gazowe bądź są to kotły olejowe. Wkład kominkowy zawsze musi być dostosowany do stosowanego paliwa. W innym wypadku wkład nie spełni swoich zadań co może doprowadzić do uszkodzenia rur.

Kwasoodporne i żaroodporne wkłady kominkowe

W przypadku kiedy budynek ogrzewany jest za pomocą kotłów gazowych lub olejowych wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wkładów wyprodukowanych z blachy kwasoodpornej. Inaczej jest w przypadku kiedy budynek ogrzewany jest za pomocą kotłów na paliwa stałe. W takim wypadku zaopatrzyć należy się we wkład żaroodporny. Podczas spalania paliw stałych takich jak drewno czy węgiel temperatura spalania może dojść do nawet 400 stopni.

W związku z tym konieczne jest zastosowanie takiego wkładu, który będzie mógł wytrzymać tak wysokie temperatury. Stąd najlepszy wybór to wkład żaroodporny. Na rynku dostępne są także wkłady wykonane zarówno z blachy żaroodpornej jak i kwasoodpornej. Takie wkłady najlepiej nadają się do stosowania w kotłach ocieplanych ekogroszkiem. Dostosowanie wkładu kominkowego do rodzaju paliwa jest niezwykle ważne. W innym wypadku może to spowodować wiele szkód.

Wkład kominkowy a przekrój komina

Wybierając wkład kominkowy pod uwagę wziąć należy także przekrój komina. Najczęściej spotkać można się z przekrojem kwadratowym lub prostokątnym. To najpopularniejsze rodzaje przekrojów stosowane w domkach jednorodzinnych. W przypadku przekroju kwadratowego zastosować należy wkład okrągły. Natomiast w przypadku komina o przekroju prostokątnym wówczas stosować należy wkłady owalne. W przypadku złego dopasowania wkładu do przekroju komina może to skutkować złym działaniem całej instalacji.

Stosowanie nowego wkładu w starym kominie

Wielu właścicieli starych kominów inwestuje dość spore środki finansowe na jego renowację. Niestety często nie przynosi to oczekiwanych efektów. Przede wszystkim dlatego, iż mimo renowacji komina stosuje się niewłaściwy wkład kominkowy. W przypadku starych kominów najlepiej jest stosować wkłady ceramiczne lub stalowe. Tego typu wkłady łatwo można dostosować do starych kominów i starych rur w instalacji kominowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here