swędzące oczy

Swędzące oczy są bardzo kłopotliwą dolegliwością, która w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Gdy borykamy się z tym problemem przez dłuższy okres czasu, powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty, żeby dowiedzieć się jaka jest przyczyna. Wtedy zostanie wdrożone leczenie i pozbędziemy się problemu raz na zawsze.

Czemu oczy nas swędzą?

Bardzo często przyczyną swędzenia oka jest ciało obce, które dostało się do jego wnętrza, niewyspanie, a nawet nadwrażliwość na soczewki kontaktowe lub brak higieny, podczas ich noszenia.

Kolejny powód, dlaczego oko może swędzieć to zespół suchego oka. Dochodzi do niego, gdy zaburzone jest wytwarzanie cieczy łzowej. Do takiego stanu może dojść na skutek zanieczyszczeń, zażywania leków oraz zaburzeń hormonalnych. Przypadłość ta jest zdecydowanie częściej spotykana u kobiet, niż u mężczyzn.

Przeczytaj też: http://www.gminalomianki.pl/colostrum-bovinum-warto-suplementowac/

Jeżeli podejrzewamy u siebie zespół suchego oka, zwróćmy uwagę na objawy. Zazwyczaj nasilają się one wieczorem, a nawet w nocy. Do tego swędzenie trwa przez dłuższy okres czasu, a powieki zaczynają piec i są zaczerwienione.

Swędzenie oczu może być również spowodowane czynnikami codziennymi, takimi jak: nadmierne przebywanie przed ekranem komputera, tabletu lub smartfona. Nasze oczy są wtedy przemęczone, wysuszone, możemy nawet gorzej widzieć. Podczas skupienia wzroku na ekran, nasze mięśnie oka stopniowo się osłabiają.

Alergia, a świąd oczu

Oprócz wyżej opisanych przyczyn, za swędzenie oczu może odpowiadać również alergia. Dolegliwość może występować tylko sezonowo (okres pylenia), napadowo (w kontakcie z alergenem) lub całorocznie (gdy jesteśmy stale narażeni na alergeny). Alergia objawia się dodatkowo dyskomfortem odczuwanym w okolicy oka i powiek, łzawieniem, kichaniem, katarem, uczuciem drapania uszu, gardła i nosa.

Czy infekcja, może spowodować swędzenie oczu?

Gdy dojdzie do infekcji oka, może ono również zacząć swędzieć. Zakażenie mogą wywołać bakterie, wirusy, alergeny lub pasożyty. W takiej sytuacji, oprócz swędzenia zaobserwujemy obrzęk, światłowstręt oraz gęstą wydzielinę ropną, która nasila się rano. W początkowym stadium może nas swędzieć tylko jedno oko, dopiero z czasem, gdy zbagatelizujemy sprawę infekcja może się przenieść na drugie.

Źródło: https://www.gagatkowo.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here