ile śpi noworodek

Narodziny dziecka to wielka radość, ale i wielka odpowiedzialność. Jeśli to nasze pierwsze dziecko to nie wiemy jak się nim zajmować i postępować. Jeśli zaczniemy takich informacji szukać w Internecie to trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ wiele z nich jest nieprawdziwych. Z biegiem czasu zaczniemy odróżniać te prawdziwe od tych, których nie warto w ogóle czytać. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić i przywyknąć, dlatego dajmy sobie i naszemu maleńkiemu dziecku czas. Oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa na bardzo wysokim poziomie, bo to nasze dziecko i nasza duma. Nie powie nam, że coś go boli, dlatego trzeba się liczyć z tym, że czeka nas naprawdę bardzo dużo pracy.

Sen u niemowlaka

To nie jest tak, że można zajrzeć do podręcznika i tam jest napisane, że dziecko śpi tyle i tyle czasu i nasze będzie robiło dokładnie to samo. Jedne dzieci zasypiają w sekundę, a inne dzieci nie chcą spać w ogóle. Wydawać by się mogło, że niemowlak powinien spać bardzo dużo i często, ale niektóre dzieci odbierają od tej normy i trzeba o tym pamiętać. Rodzice często się tym martwią, bo jedno dziecko po południu śpi trzy godziny, a inne pół godziny. Tak to wygląda w praktyce.

Oczywiście trzeba obserwować dziecko, bo może być tak, że coś mu dolega i dlatego nie może spać. Najważniejsze to wiedzieć jak to rozpoznawać i jak sobie z tym radzić. Nie wszystko od razu będziemy wiedzieć, dlatego musimy się uczyć razem z dzieckiem. Dziecko rośnie i nasze zdolności również rosną. Tak to wygląda we wszystkich domach gdzie pojawiło się pierwsze dziecko. Jeśli mamy drugie dziecko to mamy już to bardzo potrzebne doświadczenie, bez którego wychowywanie pierwszego dziecka jest bardzo trudne.

dziecko

Ile powinien spać maluszek?

Jeśli to noworodek to w ciągu doby powinien spać od siedemnastu do dwudziestu godzin. Takie malutkie dziecko ma taki cykl, że w ciągu doby budzi się i zasypia nawet siedem razy. Dziecko, które dopiero przyszło na świat nie ma takiego rytmu jak my. Nie wie czy jest dzień czy noc. Działa instynktownie, czyli chce się spać to śpi, a jeśli nie chce się spać to się budzi. To, dlatego kiedy my chcemy wreszcie odpocząć i położyć się spać to dziecko o trzeciej nad ranem się budzi i nie ma zamiaru spać. Do tego również trzeba będzie się przygotować.

Z biegiem czasu ten sen będzie się skracał, ale na razie musimy być bardzo cierpliwi i musimy obserwować przez cały czas dziecko. Jeśli będzie niemowlę trochę starsze to będzie przesypiało już około szesnastu godzin. To wszystko, dlatego że już ma rytm podobny do naszego, a poza tym jest bardzo ciekawe świata. Poznaje świat, uczy się i nie chce już tak spać. Niektóre dzieci potrafią spać połowę tego czasu i wtedy rodzicom naprawdę nie jest łatwo to wszystko ogarnąć. Jeśli mamy sama zostaje na całe dnie z dzieckiem to naprawdę ma bardzo trudno i byłoby dobrze gdyby miała wtedy wsparcie partnera i rodziny.

Wtedy wszystko jest o wiele łatwiejsze i właśnie na tym trzeba polegać. Nie jest łatwo być rodzicem, ale jeśli pragniemy bardzo dziecka to przejdziemy przez to wszystko o wiele łatwiej. Można przywyknąć nawet do tego, że będziemy przez najbliższe lata niewyspani. To tej pory mogliśmy to traktować, jako żart, ale obecnie, kiedy mamy już w domu niemowlę to nie wygląda to śmieszne i trzeba się zabrać do pracy żeby były z tego jak najlepsze efekty. Dziecko ma być bezpieczne w naszym domu i o tym trzeba pamiętać. To my jesteśmy rodzicami i my się nim opiekujemy.

noworodek

Noce z niemowlakiem

Mama, która karmi w naturalny sposób dziecko musi się liczyć z tym, że będzie się ono budziło, co około cztery godziny i będzie chciało jeść. Zdarzają się również takie dzieci, że budzą się po pół godziny i wtedy trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, bo całą noc mamy nieprzespaną. Jeśli dziecko płacze, mimo że jest najedzone i nie chce spać to lepiej będzie dobrze sprawdzić czy nic mu nie dolega. Budzenie się dziecka jest czymś naturalnym tak samo jak zasypianie, ale każde dziecko ma inny rytm i trzeba się z tym liczyć.

Najważniejsze dla nas jest to żeby dziecko się wysypiało, bo wtedy i my będziemy mogli pospać sobie spokojnie. Mając własne dziecko, a nie trzymając tylko dziecko sąsiada czy rodziny szybko się przekonamy, że wiele teorii, jakie do tej pory głosiliśmy nie są prawdziwe. Nijak się to ma do życia naszego dziecka, dlatego nie ma, co za wiele kogoś pouczać, bo sami możemy mieć podobne problemy. Z dziećmi bywa bardzo różnie i to nie jest tak, że kiedy niemowlak staje się już starszy to wszystko nagle się zakończy i będzie super. Trzeba się liczyć z tym, że zawsze będą jakieś problemy z naszym dzieckiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here