Notariusz - najważniejsze informacje

W życiu każdego z nas zapewne nadejdzie taki moment, że będzie on potrzebował porady notariusza. Warto zatem wcześniej zorientować się, kim w zasadzie jest notariusz? Jak wyglądają jego zadania? Jak znaleźć dobrego notariusza?

Kim jest notariusz?

Zacznijmy jednak od tego, kto to w ogóle jest. Otóż notariusz to w istocie rzeczy prawnik, który zajmuje się tworzenie aktów stosowania prawa oraz w pewnym zakresie może on także świadczyć usługi z zakresu pomocy prawnej. Co jednak kryje się pod magicznym określeniem aktów stosowania prawa?

Cóż zadaniem notariusza jest m.in. sporządzanie aktów notarialnych, aktów dziedziczenia, wypisów, odpisów, wyciągów z dokumentów, projektów aktów, sporządzanie poświadczeń. Dodatkowo taka osoba może podejmować czynności prawne związane z postępowaniem spadkowym, zarządem sukcesyjnym może doręczać oświadczenia.

Notariusz w praktyce

Kiedy zatem tak w życiu codziennym będzie nam potrzebny tego rodzaju prawnik? Otóż oczywiście podstawową sprawą będzie testament. Spisany u notariusza na pewno posiada on pełnię mocy prawnej, ponadto to właśnie notariusz będzie tą osobą, która pomoże naszym spadkobiercom zarządzać pozostawionym majątkiem.

Ponadto nieraz do różnych urzędów będziemy musieli zanieść pewne dokumenty. Oczywiście nie damy przecież oryginału, a zwykłe ksero nie wystarczy – notariusz będzie musiał zaświadczyć, że nie jest to podrobione. Słowem notariusz zaświadcza zawsze, że dany dokument rzeczywiście jest aktywny w myśl prawa.

Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

No właśnie to już ostatnie pytanie – czym będzie wyróżniała się dobra kancelaria notarialna? Przede wszystkim warto poczytać trochę w internecie o poszczególnych miejscach – jakie są opinie czy komentarze, czy przypadkiem nie pojawia się wiele ostrzeżeń. Kiedy już wybierzemy jakąś kancelarię, warto się do niej wybrać.

Wiele bowiem już będzie nam mówił sam wystrój kancelarii oraz to, w jaki sposób traktowani jesteśmy jako klienci. Ponadto pamiętajmy, że prawnik, szczególnie w sprawach spadku, jest poniekąd bardzo osobistą sprawą. Co zrozumiałe chcemy mieć jako swojego prawnika osobę, z którą nawiązujemy nić porozumienia, którą cenimy i szanujemy. Nie wybierajmy zatem notariusza na szybko.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here