trądzik

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, która występuje nie tylko w okresie dojrzewania ale również spotykany jest u osób dorosłych. Trądzik pospolity rozwija się w efekcie nadprodukcji łoju i nadmiernego namnażania się bakterii. Rozwojowi stanu zapalnego towarzyszy powstanie zmian ropnych. Stosowanie preparatów antybakteryjnych oraz odpowiednia pielęgnacja skóry zapobiega pojawianiu się trądziku. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/tradzik-problem-nie-tylko-okresu-dojrzewania/ 

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry rozwijającej się w okolicy aparatu włosowo – łojowego. Cechuje się powstaniem rozmaitych zmian skórnych, w tym zaskórników, torbieli, guzków czy torbieli ropnych. W rozwoju trądziku spore znaczenie ma predyspozycja genetyczna, sposób codziennej pielęgnacji skóry, także wpływ mają zaburzenia hormonalne.

Podstawowe postacie trądziku pospolitego to: 

  • Trądzik młodzieńczy, który występuje w okresie dojrzewania i jest konsekwencją występujących wówczas zmian hormonalnych
  • Trądzik ropowiczy, przebiegający z obecnością torbieli ropnych oraz blizn
  • Trądzik bliznowcowy, który cechuje występowaniem zaskórników i torbieli ropnych oraz zlokalizowany jest w okolicy pach, pachwin i pośladków.

Jakie są przyczyny trądziku?

W konsekwencji działania czynników genetycznych oraz środowiskowych rozwija się trądzik. Stwierdzone jest rodzinne występowanie trądzikowych zmian skórnych, zatem sporą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych jest jedną z najczęstszych przyczyn trądziku. Może do niej dojść w przebiegu zaburzeń hormonalnych towarzyszący podczas okresu dojrzewania. Trądzik nasila się również w trakcie przebiegu cyklu miesięcznego u kobiet. Niewłaściwa pielęgnacja skóry przyczynia się do rozwoju trądziku. Mowa tu o stosowaniu kosmetyków o działaniu wysuszającym, które paradoksalnie pobudzają aktywność gruczołów łojowych, stosowaniu kosmetyków zatykających pory, a także niewystarczającym złuszczaniu martwego naskórka. W efekcie nasilonego wydzielania łoju oraz rogowacenia martwych komórek naskórka, dochodzi do zamknięcia ujścia gruczołów łojowych oraz namnażania w nich bakterii.

Jakie są objawy trądziku?

Zmiany trądzikowe najczęściej zlokalizowane są na twarzy i występują głownie w obrębie strefy T, obejmującej czoło, nos oraz brodę. Trądzik może występować także na plecach i ramionach. Na skórze pojawiają się zaskórniki, które potem mogą przekształcać się w zmiany ropne, torbiele. Gojeniu rozległym zmianom, towarzyszy powstanie blizn po trądzikowych. Szczególnie ciężkim przebiegiem cechuje się trądzik bliznowaciejący, któremu towarzyszy powstanie rozległych blizn przerostowych.

Zobacz też: http://www.gminalomianki.pl/najpopularniejsze-zakazne-choroby-dzieciece/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here