Jaka kendama dla początkujących?

0
1746

Tradycyjna drewniana japońska zabawka staje się coraz bardziej popularna i podbija światowy rynek. W Japonii niemal każde dziecko widziało kendamę. Składa się z Kena i kuli połączonej sznurkiem. Ken ma trzy miseczki i kolec, który pasuje do otworu na kuli. Gra polega na tym, by używając różnych technik, podrzucić kulę w taki sposób by wylądowała na jednej z 3 mis lub nabiła się na kolec. Wydaje się proste i nieskomplikowane? Może i takie się wydaje, jednak zupełnie tak nie jest. Gra wymaga wiele precyzji, zręczności i wysiłku. Początki bywają bardzo trudne. Dla wielu osób, którym gra wydawała się prosta, rozpoczęcie przygody z kendamą może być nawet irytujące. Osoby mniej wytrwałe mogą się szybko zniechęcić. Na tym właśnie polega kendama, że poprawia nie tylko zdolności manualne gracza, ale i rzeźbi jego osobowość. Pomaga w nauce cierpliwości.

Na początek wybierz lżejszą i mniejszą kendamę

Początki bywają trudne. Dla osób, które dopiero zaczynają grać w kendamę, poleca się mniejsze i lżejsze egzemplarze. Dodatkowo ważne jest też, by były wykonane z drewna bukowego lub pomalowane farbą, która będzie lepiej przylegać do dłoni. Mniejsze i lżejsze Keny pozwolą na szybsze opanowanie niektórych chwytów i sztuczek. Pierwsza zabawka nie powinna być też najdroższa, ponieważ jak to bywa w przypadku przyzwyczajania się do rzeczy nowych, mogą zdarzyć się pewne potknięcia. Pewnie nie raz kendama wypadnie z dłoni, wystrzeli w powietrze i spadnie z hukiem na ziemię. Nie ma co się przejmować, jednak powstaną na niej obtarcia, wgniecenia czy uszkodzenia. Ćwicz dalej, nie przejmuj się, pierwszą kendamę potraktuj jako tę testową.

Kendama dla początkujących

Jeżeli wybierasz kendamę dla dziecka, to koniecznie weź pod uwagę to, by była ona mniejsza i lżejsza. Ta zabawa nie ma ograniczeń wiekowych. Grać w nią mogą już nawet 6-latki. Zdarza się tak, że rodzice, obserwując zmagania swojej pociechy, też chcą spróbować. Wtedy można zainwestować w dwie kendamy i ćwiczyć razem. Taka gra łączy pokolenia. Osoby starsze też mogą spróbować w niej swoich sił. Rzuć wyzwanie swojemu dziecku czy rodzicom i sprawdźcie się, kto jest zdolniejszy manualnie.

Gdzie i jak można grać w kendamę?

Jest to mały sprzęt, więc możesz grać tak naprawdę wszędzie. Dla początkujących zalecane jest unikanie gry w domu. Weź swoją kendamę i wyjdź z nią z domu na świeże powietrze. Trzymanie Kena i operowanie nim na początku może sprawić niemałe trudności. Chcesz trenować w domu? Ćwicz jak najdalej od okna i telewizora. Obracanie Kenem i chęć wykonania poprawnie sztuczki może przysporzyć czasem szkód w domu. Na samym początku staraj się opanować podstawowe sztuczki, czyli łapanie kuli na miski. Przeskakuj kulą z jednej miski na drugą i z powrotem. Możesz też pokusić się o próby łapania kuli na misę naprzeciwko kolca. Po opanowaniu tych sztuczek i obserwacji tego, jak zachowuje się podrzucana kula, próbuj nabijać ją na kolec. Stosuj podbijanie piłki krótkimi szarpnięciami w górę. Nie zapomnij o amortyzowaniu upadku kuli.

Sprawdź ofertę kendam na Active Kid.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here