W jakich branżach możemy zaobserwować Przemysł 4.0?

Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji przemysłowej. Już czwartej. Nazywana jest Industry 4.0, Industrie 4.0, a po polsku – Przemysł 4.0. Pojęcie to zostało po raz pierwszy użyte na targach w Hanowerze w 2011 roku. Od tego czasu, technologia rozwinęła się i jest obecna w każdym aspekcie naszego życia. W jakich branżach możemy zaobserwować jej rozwój?

Pojazdy i transport

Przemysł 4.0 polega na zacieraniu się barier, które dotychczas występowały pomiędzy ludźmi, a maszynami. Komputery połączone z Internetem stały się powszechne i obecne w życiu wszystkich ludzi. W związku z tym rewolucjonizują transport oraz branżę motoryzacyjną.

Industry 4.0 to główna przyczyna, dla której możliwe było powstanie autonomicznych pojazdów. Nie są one jeszcze przeznaczone do masowej produkcji, ale można uznać, że jest to tylko kwestia czasu. Próby autonomicznych pojazdów odbywają się obecnie w kilku miejscach na Ziemi. Mowa nie tylko o samochodach osobowych, ale również o pociągach i autobusach, co mogłoby przyczynić się do obniżenia cen biletów komunikacji.

AGD

Inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego nie są już pieśnią przyszłości. Coraz częściej uważa się je za standardowe wyposażenie. Inteligentne ekspresy same zaparzają kawę o tej samej godzinie, o której dzwoni budzik. Inteligentne lodówki same robią listę zakupów, którą wysyłają do swojego właściciela lub bezpośrednio do sklepu, który prowadzi sprzedaż internetową.

Jest to naturalna kolej rzeczy, która jest spowodowana Przemysłem 4.0. Na tym polu możemy spodziewać się wielu rewolucyjnych rozwiązań, które ułatwią i uproszczą życie ludzi. Tym bardziej, że na gadżety tego typu jest spory (i wciąż rosnący) popyt, bo inteligentny dom to dom przyszłości.

Produkcja

Najważniejsze znaki rewolucji można zauważyć w czasie procesów produkcyjnych. Zintegrowane systemy sprawiają, że produkcja staje się wydajniejsza i bezpieczniejsza. Jest też elastyczna, bo zmianę parametrów produkowanego towaru można zmienić bez wysiłku, za pośrednictwem komputera.

Ważne jest, że maszyny mogą komunikować się ze sobą i z człowiekiem w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że sztuczna inteligencja sama może integrować ze sobą logistykę, zaopatrzenie, produkcję, zaopatrzenie, itd. Linie produkcyjne są najważniejszym elementem sieci połączeń.

Rola człowieka zostaje przeredagowana, jako osoby, która jest odpowiedzialna za nadzorowanie procesów przeprowadzanych przez maszyny. Dzięki temu zmniejsza się koszty produkcji oraz minimalizuje się ryzyko błędów wywodzących się z czynnika ludzkiego.

Przemys 4.0 – literówka

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here